fbpx

SŁOWNIK POJĘĆ W MARKETINGU

Plik .htaccess, czyli co to?

Czym jest plik Plik .htaccess?

Definicja

Plik .htaccess jest skrótem od słów Hypertext Access i służy do konfigurowania działań serwera oraz zmian zachowań serwera strony www. Plik działa w obrębie katalogu, w którym został umieszczony i podkatalogach, a każda modyfikacja jest natychmiast widoczna i wpływa na zachowanie serwera.

3 ciekawostki o pliku .htaccess

Zastosowanie pliku .htaccess

W celu konfigurowania działań serwera www Apache w pliku .htaccess należy podać nowe dyrektywy bądź zmienić te istniejące i ustawione w głównym pliku. Najczęściej plik .htaccess wykorzystywany jest do:

  • ustawienia przekierowania domeny na inną domenę,
  • zablokowania botów,
  • włączenia cache po stronie przeglądarki,
  • ustawienia pliku startowego strony,
  • zabezpieczenia strony internetowej hasłem.

To tylko kilka z przykładów zastosowania pliku .htaccess. Jednak istotne jest to, że do pełnego wykorzystania tego pliku wymagana jest znajomość komend koniecznych do użycia.

Tworzenie pliku .htaccess

Istnieją trzy sposoby na utworzenie pliku .htaccess. Są to:

  • zalogowanie się na serwerze poprzez klienta FTP,
  • notatnik systemu Windows,
  • zaawansowany odpowiednik notatnika.

W przypadku pierwszej metody konieczne jest zalogowanie się na serwerze poprzez klienta FTP i skorzystanie z funkcji dodawania lub edytowania dokumentów systemowych i tekstowych. Druga opcja to stworzenie pliku w notatniku, a następnie wysłanie go na serwer FTP do odpowiedniego katalogu. Ostatnia metoda to utworzenie dokumentu tekstowego na komputerze lokalnym przy użyciu zaawansowanych edytorów, jak przykładowo Notepad++. Na koniec gotowy plik należy wysłać na serwer FTP.

Jak wygląda plik .htaccess?

Składnia .htaccess wygląda tak, jak plik httpd. Oznacza to, że każda z reguł rozpoczyna się od nowej linii oraz zaczyna od nazwy dyrektywy. Kolejno umieszcza się argumenty reguł, które należy oddzielić od siebie spacjami. Natomiast akapity rozpoczynające się od znaku # są komentarzami pliku konfiguracyjnego.