fbpx

SŁOWNIK POJĘĆ W MARKETINGU

Query Deserves Diversity, czyli co to?

Na czym polega Query Deserves Diversity?

Definicja

Query Deserves Diversity jest jednym z algorytmów wyszukiwarki od Google. Jego zadaniem jest zapewnienie różnorodności wyników wyszukiwania poprzez unikanie wyświetlania tych samych witryn lub treści dla każdego zapytania.

3 ciekawostki o Query Deserves Diversity

1. Zasada działania Query Deserves Diversity

Query Deserves Diversity jest uruchamiany w momencie, gdy zapytania użytkowników nie są jednoznaczne i mogą być interpretowane na różne sposoby. W takim wypadku wyniki wyszukiwania, jakie się wyświetlą, są bardzo zróżnicowane, co ma zapewnić znalezienie odpowiedzi na zadane pytanie. Ponadto algorytm ten monitoruje zachowania użytkowników oraz frazy wpisywane w pole wyszukiwarki, co pozwala na rejestrowanie wzorców wyszukiwania, które nie zagwarantowały odpowiedzi użytkownikowi.

2. Zalety Query Deserves Diversity

Dywersyfikacja wyników wyszukiwania to działania, które są korzystne przede wszystkim dla użytkowników wyszukiwarki internetowej Google. Jeżeli w pole wyszukiwarki zostanie wpisana fraza lub słowo kluczowe, które ma wiele znaczeń, algorytm pokaże wiele wyników wyszukiwania dotyczących odmiennych branż, czy też dziedzin. W ten sposób użytkownik znajdzie niezbędne informacje.

Jest to opcja szczególnie przydatna, gdy do końca nie wiadomo jak wpisać słowo kluczowe, aby odnaleźć konkretne informacje.

3. Query Deserves Diversity a Google Analytics

Administratorzy stron internetowych mogą włączyć funkcję Google Analytics, która pozwoli na to, aby wyszukiwarka Google czerpała dane także z witryny. Monitorowanie wzorców wyszukiwania odbywa się poprzez pobranie wyników wyszukiwania danego hasła, wskazania kursora myszki, a także obserwację w ile wyników użytkownik kliknął.

Te działania pozwalają zoptymalizować stronę pod kątem SEO za sprawą zrozumienia intencji i zachowań użytkowników, a także odpowiedniego doboru słów kluczowych, którymi najczęściej posługują się osoby korzystające z wyszukiwarki Google.