fbpx

SŁOWNIK POJĘĆ W MARKETINGU

Rozdzielczości ekranu, czyli co to?

Na czym polega Rozdzielczości ekranu?

Definicja

Rozdzielczość ekranu należy do jednego z ważniejszych parametrów wyświetlania obrazu. Określa ona liczbę widocznych pikseli w pionie i poziomie. Jest także kluczowa dla jakości wyświetlanego obrazu. Im większa rozdzielczość ekranu, tym więcej szczegółów można dostrzec.

3 ciekawostki o rozdzielczości ekranu

1. Piksel – kluczowy element rozdzielczości ekranu

Piksel jest kluczowym elementem rozdzielczości, ponieważ jest to najmniejszy element wyświetlanego obrazu. Piksele są ułożone w sposób symetryczny na siatce prostokąta. W ten sposób tworzą linie poziome i pionowe. W nowoczesnych ekranach, każdych z pikseli ma inny kolor, co wpływa na odbiór i jakość obrazu. Dzięki nim obraz jest głęboki, a także wyrazisty.

Piksele mogą mieć także różne rozmiary. Im są mniejsze, tym bardziej wyraźny będzie wyświetlany obraz. Wielkość poszczególnych pikseli uzależniona jest od powierzchni roboczej ekranu oraz jego rozdzielczości naturalnej.

2. Jak określa się rozdzielczość?

Rozdzielczość ekranu wyrażana jest właśnie przy pomocy pikseli. Jest to zestawienie liczby pikseli w poziomie i pionie. Dla przykładu rozdzielczość 3620 × 2050px oznacza, że obraz jest szeroki na 3620 pikseli oraz wysoki na 2050 pikseli. Co jest istotne, rozdzielczość powinna być osobno rozważna, jeśli chodzi o telewizory, monitory komputerów, czy telefonów. Wszystko ze względu na to, że ich standardy rozdzielczości różnią się od siebie.

W przypadku telewizorów kluczowa jest informacja o ilości pikseli w rzędach i kolumnach, natomiast w komputerach istotna jest także przekątna ekranu, a także karta graficzna i sterowniki karty, które wpływają na jakość wyświetlanego obrazu.

3. Sprawdzanie rozdzielczości ekranu

Każdy użytkownik telewizora, telefonu, tabletu lub komputera może w każdej chwili sprawdzić jego rozdzielczość. W tym celu wystarczy tylko sięgnąć po opakowanie urządzenia bądź instrukcję obsługi. Można także rozdzielczość sprawdzić w ustawieniach. Zazwyczaj informacja ta znajduje się w opcjach ekranu.