fbpx

SŁOWNIK POJĘĆ W MARKETINGU

Rank Brain, czyli co to?

Na czym polega Rank Brain?

Definicja

Rank Brain jest algorytmem uczenia maszynowego. Google wykorzystuje go od 2015 roku w celu wyświetlania trafionych wyników wyszukiwania dla konkretnej frazy. Jest to system sztucznej inteligencji, który interpretuje oraz przetwarza zapytania użytkowników.

2 ciekawostki o Rank Brain

1. Zasada działania Rank Brain

Algorytm Rank Brain analizuje każde słowo kluczowe lub frazę wpisane w pole wyszukiwarki i dopasowuje je do podobnych zapytań. W przypadku, gdy nie ma dokładnego dopasowania, algorytm znajduje wyniki o najbliższym dopasowaniu, biorąc pod uwagę powiązane słowa. Ponadto Rank Brain na bieżąco uczy się zachowań użytkowników oraz bada związki między słowami używanymi w treściach tekstów, co pozwala określać kontekst.

2. Rank Brain a pozycjonowanie SEO

Algorytm Rank Brain ma duży wpływ na SEO. Jest jednym z kluczowych czynników rankingowych i wpływa na to, na jakiej pozycji w wynikach wyszukiwania znajdzie się dana strona internetowa. Aby móc polepszyć pozycję w rankingu, warto zoptymalizować stronę pod kątem Brain Rank. W tym celu należy:

  • stosować tytuły i opisy bogate w słowa kluczowe,
  • publikować treści wysokiej jakości,
  • używać słów kluczowych Latent Semantic Indexing,
  • promować swoje treści.

Używanie docelowych słów kluczowych w tytułach i treści pozwala algorytmowi Google dokładniej zrozumieć tematykę strony, z kolei treści wysokiej jakości, czyli merytoryczne, na temat związany z ogólną tematyką strony oraz bez błędów są wysoko rankowane przez Brain Rank. Z kolei Latent Semantic Indexing, czyli powiązane słowa kluczowe są pomocne w zrozumieniu kontekstu strony. Promowanie pozwala dostrzec daną stronę przez większą liczbę osób. Warto podejmować działania promocyjne w mediach społecznościowych, na forach oraz innych stronach internetowych.