fbpx

SŁOWNIK POJĘĆ W MARKETINGU

Strony statyczne, czyli co to?

Na czym polegają Strony statyczne?

Definicja

Strona statyczna jest zwana także stroną stacjonarną lub płaską, ponieważ nie jest oparta na systemie CMS. Wprowadzanie na niej zmian jest utrudnione i wymaga kontaktu z wykonawcą, który dokona niezbędnych modyfikacji i wyśle je na serwer www. W większości przypadków strony statyczne są kodowane w języku HTML.

2 ciekawostki o stronach statycznych

1. Najważniejsze cechy stron statycznych

To, co wyróżnia strony statyczne, to fakt, że zawsze ładują się one w takiej formie, w jakiej zostały zapisane na serwerze. Są one także w całości zapisane w pliku wraz z wszystkimi treściami i contentem. Ze względu na brak CMS-a każda zmiana wiąże się z ingerencją w plik z kodem. To z kolei sprawia, że nie każdy będzie potrafił dokonać aktualizacji danych.

2. Zalety stron statycznych

Mimo trudności z samodzielną aktualizacją elementów strony statycznej ma ona wiele zalet i cieszy się równie dużą popularnością, co strony dynamiczne. Do największych zalet stron statycznych zalicza się:

  • przystępna cena,
  • stosunkowo krótki czas stworzenia nowej strony,
  • szybkie ładowanie się,
  • duże bezpieczeństwo.

Przystępna cena związana jest z tym, że tworzenie stron statycznych dla programistów jest z reguły proste, co ma także wpływ na krótki czas ich tworzenia. Z kolei szybki czas ładowania się strony przekłada się na pozytywną jej ocenę przez roboty wyszukiwarek. Im krótszy czas ładowania się witryny, tym jest ona wyżej oceniania i może zajmować lepszą pozycję w wynikach wyszukiwania. Duże bezpieczeństwo jest szczególnie cenione przez przedsiębiorstwa, które za priorytet uważają ochronę swoich klientów. Strony statyczne ze względu na brak CMS-a oraz dodatkowych wtyczek ograniczają potencjalne zagrożenia.