fbpx

SŁOWNIK POJĘĆ W MARKETINGU

Statystyki odwiedzin, czyli co to?

Na czym polegają Statystyki odwiedzin?

Definicja

Statystyka odwiedzin to dane, które informują o działaniu strony internetowej. Mówią one o ilości wizyt użytkowników na konkretnej stronie www i są ważnym źródłem także o ruchu unikalnym na stronie.

3 ciekawostki o statystykach odwiedzin

1. Wszystkie i unikalne odwiedziny strony

W ramach statystyk odwiedzin można sprawdzić dwie podstawowe informacje odnośnie ilości całego ruchu, a także odwiedzin unikalnych. Odwiedziny unikalne to te z jednego adresu IP. Oznacza to, że wejście na stronę z konkretnego adresu IP nawet kilkukrotne, liczone jest, jako jedno unikalne wejście. Natomiast liczba wszystkich odwiedzin obrazuje każde wejście na stronę. Ponadto możliwe jest sprawdzenie statystyk odwiedzin dla każdej podstrony. Dzięki temu uzyskuje się pełny obraz tego, które z podstron cieszą się dużą popularnością, a które nie. To z kolei pozwala na podjęcie decyzji o modyfikacji treści, wizualnego wykończenia, czy innych elementów strony w mniej popularnych zakładkach.

2. Dlaczego warto korzystać ze statystyk odwiedzin?

Szczegółowe dane, jakie dostarczają statystyki odwiedzin, są pomocne w procesie zarządzania witryną internetową. Wszystko ze względu na to, że pozwalają:

  • sprawdzić skuteczność słów kluczowych,
  • monitorować, czy modyfikacje na stronie i podstronach przynoszą zamierzone efekty,
  • sprawdzić, która z podstron przyciąga najwięcej użytkowników,
  • poznać, w jakich godzinach ruch na stronie jest największy.

Dodatkowo możliwe jest poznanie statystyk odwiedzin w różnych przedziałach czasowych. Ten najpopularniejszy dotyczy liczby odwiedzin w ciągu miesiąca.

3. Gdzie sprawdzić statystyki odwiedzin?

Aby sprawnie monitorować ruch na stronie internetowej, można wykorzystać wiele dostępnych narzędzi. Do wyboru są wtyczki oraz narzędzia zewnętrzne. Wśród tych najbardziej popularnych znajduje się Google Analytics. Jest ono darmowe, posiada przyjemny interfejs, a także umożliwia raportowanie w czasie rzeczywistym. Inne dostępne narzędzia do zbierania statystyk odwiedzin to:

  • Matomo,
  • Similar Web,
  • Stat4you.