fbpx

SŁOWNIK POJĘĆ W MARKETINGU

Usunięcie z indeksu, czyli co to?

Na czym polega Usunięcie z indeksu?

Definicja

Usunięcie z indeksu oznacza usunięcie strony www z wyników wyszukiwania. Możliwe jest czasowe usunięcie zarówno całej domeny, jak i jej konkretnych podstron. Może to być wykonane przez administratora strony, ale także przez algorytmy wyszukiwarek.

2 ciekawostki o usunięciu z indeksu

1. Po co usuwa się strony z indeksu?

Usunięcie danej podstrony z wyników wyszukiwania wykonuje się przede wszystkim, aby utrzymać całą witrynę na wysokim poziomie. Oznacza to, że w przypadku jej podstron o bezwartościowej treści, a także powielonej, czy nieaktualnej, usunięcie ich z wyników wyszukiwania będzie korzystnym rozwiązaniem.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że usunięcie z indeksu strony www może być związane z nałożeniem na nią bana od Google. W przypadku stosowania nieetycznych technik pozycjonowania SEO, Google może nałożyć na witrynę karę w postaci bana, czyli usunięcia jej z wyników wyszukiwania. W tym wypadku usunięcie z indeksu sprawia, że strona traci ruch i nie jest odwiedzana przez użytkowników tak często, co znacznie może wpłynąć na zyski firmy.

2. Narzędzia do usuwania strony z wyników wyszukiwania

Istnieje kilka metod na szybkie usunięcie strony z wyników wyszukiwania. Usunięcie z indeksu może być czasowe bądź trwałe. Aby skutecznie usunąć stronę z wyników wyszukiwania, najlepiej jest posłużyć się Tagiem noindex. Uniemożliwia on proces indeksowania robotom Google, przez co jej podstrony i materiały nie pojawiają się w wyszukiwarce.

Można także posłużyć się narzędziem Google Search Console. Po zalogowaniu się na konto należy odnaleźć opcję Usuwanie adresów URL oraz wpisać ścieżkę do strony, która ma być usunięta. Po kilku dniach strona będzie usunięta z indeksu.

Inną możliwością jest czasowe zawieszenie strony na serwerze. Ta opcja jest szczególnie wygodna, jeżeli planowane są istotne zmiany na stronie www, ponieważ pozwala zachować bezpieczeństwo podczas prac oraz uniknąć ewentualnych komplikacji.