fbpx

SŁOWNIK POJĘĆ W MARKETINGU

Wiek domeny, czyli co to?

Na czym polega Wiek domeny?

Definicja

Wiek domeny to czas istnienia domeny. Liczy się go od momentu jej rejestracji. Wiek domeny nazywany także z angielskiego domain age, jest jednym z czynników, który ma wpływ na pozycję danej witryny internetowej w wynikach wyszukiwania.

3 ciekawostki o wieku domeny

1. Sprawdzanie wieku domeny

Wiek domeny może być sprawdzony na wiele sposobów w zależności od tego, czy jest ona domeną lokalną, czy też globalną. W przypadku domen lokalnych podstawowym narzędziem jest who.is. Po wejściu na stronę wystarczy tylko wpisać adres domeny, której wiek chce się sprawdzić. Po zatwierdzeniu pojawią się szczegółowe informacje na jej temat, w tym właśnie data rejestracji, a także kto jest jej właścicielem i do jakiego serwera należy. Można także posługiwać się dowolnym narzędziem SEO, które posiada taką opcję. Przykładem może być Domain Age Checker. Pozwala ono sprawdzić także wiek domen globalnych.

2. Wiek domeny a pozycjonowanie strony

Domain age jest istotnym czynnikiem, który ma wpływ na to, na jakiej pozycji w wynikach wyszukiwania znajdzie się dana strona. Wszystko ze względu na to, że im starsza domena, tym jest lepiej oceniania przez algorytmy Google. Dlatego wysoki wskaźnik domain age jest pożądany. Wszystko ze względu na to, że nowo zarejestrowane domeny mogą mieć problem z uzyskaniem wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania ze względu między innymi na brak autorytetu.

3. Ważność domeny a jej wiek

Domeny globalne oraz lokalne posiadają swój cykl życia, co oznacza, że mogą zakończyć swoje funkcjonowanie i trafić do puli domen wolnych. W przypadku domen lokalnych brak jej opłaty skutkuje tymczasową kwarantanną trwającą 30 dni. Jeżeli po tym czasie płatność w dalszym ciągu nie zostanie uregulowana, domena traci ważność i będzie możliwa do ponownego wykorzystania przez innego właściciela. Taka sytuacja wiąże się z tym, że domena będzie ponownie zarejestrowana, więc jej wiek będzie liczony od kolejnej, a nie pierwszej rejestracji.