fbpx

SŁOWNIK POJĘĆ W MARKETINGU

Wygaśnięcie domeny, czyli co to?

Na czym polega Wygaśnięcie domeny?

Definicja

Każda domena posiada swój cykl życia. Wygaśnięcie domeny jest jednym z jego etapów. Polega na wyłączeniu strony internetowej oraz wszystkich powiązanych z nią usług jak, chociażby poczty e-mail.

3 ciekawostki o wygaśnięciu domeny

1. Kiedy wygasa domena?

Domeny mają swój termin ważności. Jeśli zostanie on przeoczony i domena nie zostanie odnowiona we właściwym czasie, wtedy nastąpi jej wygaśnięcie. Sam okres wygasania nie następuje natychmiastowo, co oznacza, że w przypadku nieumyślnego pominięcia odnowienia domeny nie zostanie ona automatycznie i nieodwracalnie usunięta. Wygasanie domeny w przypadku tych krajowych trwa 30 dni, a globalnych 45 dni. Oznacza to, że w tym czasie w dalszym ciągu można dokonać wznowienia domeny. Okres wygasania zapobiega więc przypadkowej utracie domeny, która wynikać może z zapomnienia.

2. Jak sprawdzić, kiedy mija termin wygaśnięcia domeny?

Poznanie terminu, w którym mija wygaśnięcie domeny, jest dość istotną informacją dla właściciela strony. Dlatego warto go sprawdzić, aby móc zachować ciągłość ważności domeny i nie tracić dostępu do znajdujących się pod nią usług. W tym celu można skorzystać z Panelu Klienta w serwisie dostawcy hostingu. Tam znajduje się rubryka z informacją, na kiedy przypada data zakończenia okresu rozliczeniowego. Możliwe jest także poznanie terminu wygaśnięcia każdej innej domeny, nie tylko tej, której jest się właścicielem. Służy do tego między innymi protokół WHOIS.

3. Etapy wygasania domeny

Czas, w którym domena przestanie być ważna i trafi do puli domen możliwych do zarejestrowania od nowa, podzielony jest na kilka etapów. Są to:

  • okres karencji,
  • okres reaktywacji.

Okres reaktywacji zazwyczaj trwa około 10 dni do maksymalnie 14 dni. W tym czasie można odnowić domenę bez ponoszenia dodatkowych kosztów, czyli w standardowej cenie. Natomiast okres reaktywacji następuje po okresie karencji. W dalszym ciągu możliwe jest wtedy odnowienie domeny, jednak wymaga to dodatkowych opłat.