fbpx

SŁOWNIK POJĘĆ W MARKETINGU

Zepsute linki, czyli co to?

Na czym polegają Zepsute linki?

Definicja

Zepsute linki zwane są także uszkodzonymi bądź broken links. Są to hiperłącza, które nie działają w poprawny sposób, przez co nie przenoszą użytkowników do stron, na które chcieli wejść, lub przenoszą ich do nieistniejących stron.

3 ciekawostki o zepsutych linkach

1. Wpływ zepsutych linków na opinie użytkowników

Zepsute linki zdecydowanie nie są pożądanym zjawiskiem. Wszystko ze względu na to, że utrudniają internautom poruszanie się po sieci i uzyskanie informacji, których szukają. Uniemożliwiają także skorzystanie z oferty, czy wejście na daną stronę internetową. Przez to wpływają negatywnie na user experience, czyli doświadczenia użytkowników dotyczące konkretnej strony. Zepsute linki sprawiają, że internauci szybko opuszczają daną domenę, często nie wracają do niej ponownie, a także zepsute linki powodują uczucie rozczarowania, zawodu, a niekiedy nawet i złości u internautów.

2. Rodzaje zepsutych linków

Linki umieszczane na stronach internetowych mają różnorodne pochodzenie. Są to linki:

  • wewnętrzne,
  • zewnętrzne,
  • przychodzące.

Każdy z tych linków może zostać uszkodzony. W przypadku linków wewnętrznych przyczyną zepsucia linku może być usunięcie docelowej strony bądź też zmiana jej adresu URL. Natomiast zepsute linki zewnętrzne mogą wynikać z faktu, że docelowa strona została przeniesiona, bądź jej treść i charakterystyka uległa zmianie. Z kolei zepsute linki przychodzące najczęściej pojawiają się, gdy struktura odnośników się zmieniła.

3. Jak naprawić zepsute linki?

Przede wszystkim pierwszym krokiem, jest zlokalizowanie zepsutych linków. W tym celu można skorzystać z dostępnych narzędzi takich, jak Google Search Console, czy też Google Analytics. Możliwe jest wygenerowanie raportów, które ukażą uszkodzone linki. Kolejnym krokiem będzie więc wnikliwa analiza wskazanych broken links. Należy zastanowić się, co jest przyczyną, że link nie działa poprawnie, zanim dokona się jakichkolwiek działań naprawczych. Jednym ze sposobów na naprawę uszkodzonych linków jest ustawienie przekierowania 301, które pozwala na przeniesienie witryny na stałe do nowej lokalizacji.