fbpx

SŁOWNIK POJĘĆ W MARKETINGU

Transfer domen, czyli co to?

Na czym polega Transfer domen?

Definicja

Transfer domeny, czyli jej przeniesienie, to zmiana firmy, która zarządza daną witryną od strony technicznej. Można tego dokonać między innymi w momencie, gdy kończy się obecny abonament. Po przeniesieniu domeny jej okres ważności się nie zmienia.

2 ciekawostki o transferze domen

1. Najważniejsze informacje o transferze domen

Transfer domeny może odbyć się praktycznie w każdej chwili. Ważne jest to, że podczas przenoszenia do nowego operatora żadne z kluczowych danych takie, jak serwer DNS, czy dane właściciela firmy nie ulegają zmianie.

Proces transferu domeny może się nieco różnić w zależności od operatora i konieczności dopełnienia określonych procedur. Jednak zawsze rozpoczęcie przeniesienia domeny rozpoczyna się od uzyskania kodu AuthInfo, czyli kodu autoryzującego od obecnego operatora. Wymaga to zweryfikowania danych abonenta i uzyskania dostępu do adresu mailowego, który powiązany jest z domeną.

Sam transfer nie jest czasochłonny i trwa zazwyczaj do kilku minut w przypadku domen krajowych, co sprawia, że wszystkie usługi działają nieprzerwanie. Natomiast w przypadku domen globalnych czas transferu może wynieść do dziesięciu dni. Cały proces odbywa się automatycznie.

2. Czy warto dokonywać transferu domeny?

Przeniesienie witryny do innego operatora często jest dobrą decyzją, która pozwala zoptymalizować koszty. Przed podjęciem edycji o transferze domeny należy sprawdzić cenniki operatorów, ponieważ może się okazać, że dostępne są dużo korzystniejsze opcje odnawiania domen. Sam transfer w większości przypadków jest bezpłatny, a dodatkowo pozwala zachować opłacony u poprzedniego operatora abonament.

Warto także mieć na uwadze, że różni operatorzy korzystają z odmiennych paneli do zarządzania. Może więc się zdarzyć, że nowy będzie łatwiejszy w obsłudze, czy też bardziej atrakcyjny wizualnie. Ponadto operatorzy mogą świadczyć usługi na różnym poziomie. Zmiana może pomóc w uzyskaniu bardziej profesjonalnej obsługi, czy też o większym zasięgu.