fbpx

SŁOWNIK POJĘĆ W MARKETINGU

W3C (World Wide Web Consortium), czyli co to?

Na czym polega W3C (World Wide Web Consortium)?

Definicja

World Wide Web Consortium to organizacja, która zajmuje się ustalaniem standardów dotyczących przesyłu danych w ramach protokołu HTTP. W3C określa także reguły, zgodnie z którymi powinny być tworzone strony internetowe.

3 ciekawostki o World Wide Web Consortium

1. Cele W3C

Międzynarodowa organizacja World Wide Web Consortium zrzesza specjalistów zatrudnionych na pełen etat, a także publiczność, która opracowuje standardy postępowań w sieci. Organizacja została stworzona po to, aby rozwijać protokoły oraz wytyczne wpływające na rozwój Internetu. Dzięki standardom możliwa jest poprawa zdolności systemów i organizacji do wspólnej i efektywnej współpracy.

Tworzone standardy, narzędzia i dokumenty są dedykowane zarówno dla nowych stron internetowych, jak i aplikacji oraz dla twórców oprogramowania. 

2. Standardy World Wide Web Consortium

Jednym z kluczowych standardów opracowanych przez organizację World Wide Web Consortium, jest Hypertext Markup Language, czyli język wykorzystywany do tworzenia stron internetowych HTML. Innym równie popularnym standardem jest CSS, czyli Cascading Style Sheets używany do stylizacji stron www. Inne przykłady standardów to:

  • Web Content Accessibility Guidelines (WCAG),
  • XML,
  • DOM.

Standardy te umożliwiają korzystanie z sieci Internet bez względu na to, jaki sprzęt, oprogramowanie, czy też możliwości umysłowe i fizyczne posiadają użytkownicy. Działania skupiają się na tym, aby każdy mógł korzystać z zalet Internetu.

3. Jak zostać częścią zespołu WC3?

Teoretycznie każdy może zostać członkiem World Wide Web Consortium. Istnieją trzy sposoby, które na to pozwalają. Są to:

  • podpisanie Umowy Uczestnictwa,
  • organizacja może poprzeć istniejącą Umowę Uczestnictwa,
  • dołączenie jako organizacja członkowska.

Członkowie W3C mogą pochodzić z różnych organizacji i firm, zarówno z sektora prywatnego, jak i uniwersytetów.