fbpx

SŁOWNIK POJĘĆ W MARKETINGU

Znacznik HTML, czyli co to?

Na czym polega Znacznik HTML?

Definicja

Znacznik HTML jest częścią składni języka HTML, który zawiera kluczowe informacje o strukturze oraz wyglądzie strony internetowej. Służy przede wszystkim do budowania struktury strony, ale jest też wykorzystywany przez roboty, które pobierają zawartość witryny.

3 ciekawostki o znaczniku HTML

1. Jak zbudowany jest znacznik HTML?

Głównym elementem znacznika HTML jest tekst umieszczony między ostrymi nawiasami < >. Znacznik otwierający to dla przykładu <treść>, a zamykający to </treść>. Znaczniki otwierające umieszczane są na początku, a po nich znajdują się te zamykające. Jeżeli chodzi o wielkość liter treści, która znajduje się w znaczniku HTML, to nie ma ona większego znaczenia. Jednak przyjęło się używanie małych liter, nawet w przypadku całych zdań.

Znacznik HTML pozwala na dodanie do kodu dokumentu HTML takie informacje, jak metadane, tekst w paragrafach, czy wstawić obrazek bądź oznaczyć nagłówek. Ponadto znacznik HTML można wykorzystać do formatowania tekstu, używając przykładowo pogrubienia.

2. Rodzaje znaczników HTML

Wyróżnia się 4 główne grupy kategorii, które dzieli się ze względu na kontekst, czy też zastosowanie. Są to znaczniki:

  • w sekcji <head> i <body>,
  • semantyczne i niesemantyczne,
  • blokowe i liniowe,
  • pojedyncze i podwójne.

Znacznik sekcji <head> to nagłówek i obejmuje między innymi title, meta, link i style, a <body> odnosi się do głównej treści dokumentu. Znaczniki semantyczne mają za zadanie przekazać treść przeglądarce i programiście, a niesemantyczne nie nadają żadnej wartości treściom, które zawierają. Kolejny rodzaj znaczników, czyli blokowe treści, które obejmują pełną szerokość, a liniowe nie zaczynają się od nowej linii oraz zajmują tylko tyle miejsca, ile rzeczywiście potrzebują. Wyróżnia się także znaczniki pojedyncze, które nie otaczają żadnej treści oraz podwójne, czyli wymagające tagu otwierającego i zamykającego.

3. Znacznik HTML a SEO

Znacznik HTML oraz pozycjonowanie SEO mają ze sobą dużo wspólnego. Wszystko ze względu na to, że prawidłowe używanie i wykorzystywanie znaczników HTML przyczynia się poprawnego indeksowania i wyświetlania danej strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Aby wesprzeć działania SEO warto:

  • używać znacznika <title>,
  • stosować znaczniki nagłówków,
  • używanie dopasowanych słów kluczowych w nagłówkach,
  • wykorzystywanie znaczników alt dla obrazów,
  • upewnić się, że kod HTML jest prawidłowo zoptymalizowany, co wpływa na szybkość ładowania się strony.