fbpx

SŁOWNIK POJĘĆ W MARKETINGU

Time to Interactive, czyli co to?

Na czym polega Time to Interactive?

Definicja

Time to Interactive – TTI jest czasem pełnej interaktywności strony, czyli jej załadowania bez lagów. Jest to jeden ze wskaźników Core Web Vitals wpływających na widoczność strony www w bezpłatnych wynikach wyszukiwania.

3 ciekawostki o Time to Interactive

1. Pożądane wartości Time to Interactive

Czas, w jakim witryna się załaduje i użytkownicy będą mogli korzystać ze wszystkich interaktywnych części strony, jest kluczowy dla wyników pozycjonowania SEO. Istnieje podział wyników Time to Interactive na trzy grupy:

  • 0 – 3,8 sekundy,
  • 3,9 – 7,3 sekundy,
  • powyżej 7,3 sekundy.

Wartości do 3,8 sekundy są pożądane. Oznacza się je kolorem zielonym, który informuje, że pełna interaktywność strony ładowana jest szybko. Kolejny przedział czasowy to wartości umiarkowane, oznaczone kolorem pomarańczowym. Z kolei czas powyżej 7,3 sekundy świadczy o tym, że witryna internetowa i jej elementy interaktywne ładują się powoli. Oznacza się te wyniki kolorem czerwonym.

2. Sprawdzanie wskaźnika Time to Interactive

W celu sprawdzenia wartości wskaźnika Time to Interactive można skorzystać z narzędzia, jakim jest Lighthouse, czy też Page Speed Insights. Jest to bardzo proste, ponieważ wystarczy jedynie wpisać adres www strony, a następnie program sprawdzi wszystkie kluczowe parametry ładowania się strony w tym właśnie Time to Interactive.

3. Zmniejszenie wartości Time to Interactive

Im niższa wartość wskaźnika TTI, tym lepiej. Dlatego strony internetowe, które osiągają wysoką jego wartość, powinny podjąć działania, które go obniżą. Należą do nich między innymi:

  • zmniejszenie wielkości plików,
  • zadbanie o właściwą kolejność requestów,
  • skrócenie łańcucha żądań,
  • dążenie do niskiej aktywności głównego wątku,
  • zadbanie o optymalną ilość elementów strony.

Działania naprawcze powinny być dostosowane do każdej strony indywidualnie. Najlepiej, aby eliminowane były konkretne przyczyny, co pozwoli szybko uzyskać satysfakcjonujące rezultaty.