fbpx

SŁOWNIK POJĘĆ W MARKETINGU

Zapytanie do wyszukiwarki, czyli co to?

Na czym polega Zapytanie do wyszukiwarki?

Definicja

Zapytania do wyszukiwarki to wszystkie słowa kluczowe, które użytkownicy wpisują w pole wyszukiwania w celu uzyskania konkretnych odpowiedzi. Wyszukiwarka przetwarza słowo kluczowe bądź frazy, analizuje je oraz wyświetla wyniki najbardziej dopasowane do zapytania użytkownika.

3 ciekawostki o zapytaniu do wyszukiwarki

Podstawowe rodzaje zapytań do wyszukiwarki

Użytkownicy w sieci mogą szukać informacji na różnorodne tematy oraz wpisywać słowa kluczowe w odmiennej formie. Można podzielić więc zapytania do wyszukiwarki ze względu na intencje, jakie kierują użytkownikami. Są to zapytania:

  • informacyjne,
  • transakcyjne,
  • nawigacyjne,
  • komercyjne.

Zapytania do wyszukiwarki informacyjne zadawane są w celu uzyskania konkretnej informacji na ściśle określony w zapytaniu temat. Z kolei te transakcyjne związane są z chęcią użytkownika do dokonania zakupu, przykładowo kupno biletu do kina. Zapytania do wyszukiwarki nawigacyjne dotyczą chęci odnalezienia konkretnych stron www, a te komercyjne związane są z chęcią uzyskania wsparcia w podjęciu decyzji. Przykładem zapytania komercyjnego może być Co warto zobaczyć nad morzem.

Zaawansowane wyszukiwanie

Istnieje także zaawansowane wyszukiwanie, które przy użyciu komend pozwala uzyskać bardzo precyzyjne wyniki. Popularne komendy to:

  • related:,
  • site:,
  • filetype:,
  • allintext;.

Pierwsza z nich spowoduje, że w wynikach pojawią się podobne strony www, a kolejna pozwala ograniczyć wyniki do tych, które znajdują się w obrębie danej domeny. Wystarczy tylko w polu wyszukiwarki wpisać site: oraz adres strony www. Kolejna komenda to możliwość uzyskania wyników we wskazanym po komendzie formacie. Może to być przykładowo pdf lub doc. Natomiast poprzedzając słowo kluczowe komendą allintext: pojawią się strony, które zawierają to słowo kluczowe nie tylko w meta description, ale także w głównej treści.

Jak formułować zapytania do wyszukiwarki?

Aby uzyskać precyzyjne informacje, można korzystać z zaawansowanych komend oraz skupić się na wpisaniu odpowiedniej frazy kluczowej w pole wyszukiwania. W tym celu warto zastanowić się, jakie słowo w największym stopniu odzwierciedla to, czego dany użytkownik szuka. Może to być pojedyncze słowo kluczowe lub dłuższa fraza.