fbpx

SŁOWNIK POJĘĆ W MARKETINGU

User agent, czyli co to?

Na czym polega User agent?

Definicja

User agent to nagłówek identyfikujący, który wysyłany jest protokołem HTTP przez program, aby połączyć się z odpowiednim serwerem www. Programem może być przeglądarka internetowa, czy też bot. User agent dostarcza także informacji o urządzeniu, z którego korzysta użytkownik.

3 ciekawostki o user agent

1. Po co stosować user agent?

Nagłówek identyfikujący pełni wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim jest pomocny w sytuacji doboru odpowiedniej witryny do możliwości urządzeń. Dodatkowo user agent służy do identyfikacji użytkowników. W momencie, gdy użytkownik wpisuje adres URL strony, przeglądarka wysyła zapytanie HTTP z informacją o user agencie. Następnie serwer odbiera to zapytanie i biorąc zawarte w nim informacje, decyduje które z danych oraz treści powinny być zwrócone do użytkownika. User agent sprawia zatem, że serwery mają opcję dostarczania różnych wersji stron, które będą dostosowane do urządzeń, czy przeglądarki, z której korzysta dany użytkownik.

2. Korzyści stosowania user agent

Informacje, jakie dostarcza user agent, są szczególnie przydatne dla web developerów. Wszystko ze względu na to, że umożliwiają dostosowanie strony internetowej lub aplikacji do odmiennych urządzeń i przeglądarek. Dzięki temu wyświetlane strony i aplikacje mogą być tak samo użyteczne na urządzeniach stacjonarnych, jak i mobilnych, co wpływa na doświadczenia użytkowników.

Ponadto informacje zawarte w user agent, wykorzystywane są także przez przeglądarki, które dzięki nim lepiej mogą zrozumieć to, w jaki sposób użytkownicy korzystają z Internetu.

3. Wyłączanie user agent

Aby zachować większą prywatność, użytkownicy mogę zdecydować się na całkowite wyłączenie user agent lub jego zmianę. Należy zrobić to w przeglądarce, odszukując opcje narzędzia programistyczne. Następnie w zakładce konsola wybrać menu, później warunki sieciowe i odznaczyć opcję wybierz automatycznie. Sposób wyłączenia nagłówka identyfikacyjnego może w każdej przeglądarce wyglądać nieco inaczej.