fbpx

SŁOWNIK POJĘĆ W MARKETINGU

Wyszukiwanie tekstowe, czyli co to?

Na czym polega Wyszukiwanie tekstowe?

Definicja

Podstawowym narzędziem pozwalającym na poruszanie się w sieci Internet oraz odszukiwanie potrzebnych informacji, jest wyszukiwanie tekstowe. To nic innego jak pole w wyszukiwarce, w którym użytkownicy wpisują zapytanie, na które chcą uzyskać odpowiedź.

2 ciekawostki o wyszukiwaniu testowym

1. Jak wygląda wyszukiwanie tekstowe?

Wyszukiwanie tekstowe to bardzo proste narzędzie. Opiera się na polu wyszukiwania udostępnionym w przeglądarkach internetowych oraz rozbudowanej bazie danych. Za wyświetlane wyniki odpowiedzialne są algorytmy, które analizują wpisane słowo kluczowe bądź frazę, a następnie wyświetlają dopasowane wyniki, dostarczając odpowiedzi na zadane pytanie.

W pole wyszukiwanie może być wpisane dowolne słowo, zdanie, czy wyrażenie o różnej długości. Może być to też forma pytania, zawierać znaki specjalne bądź częściowo fraza może być w innym języku.

2. Zaawansowanie wyszukiwanie tekstowe

Wyszukiwanie tekstowe kryje wiele dodatkowych opcji, które umożliwiają jeszcze dokładniejsze wyszukiwanie i trafność wyników. Przykładem zaawansowanego wyszukiwania jest użycie cudzysłowu. Pisząc frazę w cudzysłowie, w wynikach pojawią się tylko strony, które posiadają identyczne brzmienie tej frazy kluczowej. To pozwala na znalezienie wyników idealnie dopasowanych do zapytania.

Innym sposobem zaawansowanego wyszukiwania tekstowego jest wyszukiwanie osób w mediach społecznościowych. Aby skorzystać z tej funkcji, należy przed imieniem, czy też pseudonimem wpisać znak @. Pozwoli on szybko odszukać profil w mediach społecznościowych danej osoby.

Równie przydatną funkcją jest możliwość szukania konkretnych plików w formatach takich jak PDF, doc., czy .xls i wielu innych. Szukając pliku w danym formacie należy po frazie dodać komendę filetype:pdf lub inne rozszerzenie poszukiwanego typu pliku.