fbpx

SŁOWNIK POJĘĆ W MARKETINGU

WebP, czyli co to?

Na czym polega WebP?

Definicja

WebP to format plików graficznych. Został stworzony, aby zastąpić starsze formaty takie, jak JPEG, PNG, GIF. Dzięki WebP można zmniejszać rozmiary zdjęć i grafik, co przekłada się na krótszy czas ładowania strony.

3 ciekawostki o WebP

1. Najważniejsze cechy WebP

Format WebP został stworzony przez Google. Umożliwia wyświetlanie wysokiej jakości zdjęć i grafik w witrynach internetowych przy jednocześnie małym rozmiarze. Pliki WebP mają dużo mniejszy rozmiar niż formaty PNG czy JPEG. Dodatkowo format WebP umożliwia kompresowanie plików bez utraty danych bądź z ich częściową utratą z nieistotnymi informacjami. Dzięki temu grafika i obrazy w formacie WebP mogą być nawet 25% mniejsze od plików PNG i ponad 30% od plików JPG, co z kolei sprawia, że format ten zyskuje coraz większą popularność.

2. Jak zmienić obraz na format WebP?

Konwertowanie obrazów i plików graficznych z tradycyjnych formatów na WebP nie jest skomplikowane. Google udostępnił gotowe narzędzie, które maksymalnie upraszcza ten proces i jest dedykowane szczególnie dla programistów. Jest ono dostępne pod adresem: https://developers.google.com/speed/webp/download. Inne metody na szybką zmianę formatu pliku graficznego to skorzystanie ze stron internetowych, które z łatwością można odnaleźć w wyszukiwarkach internetowych.

3. Zalety stosowania WebP

Obecnie pliki graficzne stanowią dużą część każdej strony internetowej. Format WebP pozwala zachować najwyższą jakość obrazów i grafiki, co jest z kolei istotne dla użytkowników. Do innych zalet formatu WebP zalicza się:

  • dobrej jakości obrazy i grafikę zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i mobilnych,
  • korzystny stosunek jakości do rozmiaru,
  • szybszy czas ładowania się strony,
  • mniejsze zużycie transferu danych,
  • możliwość obsługi przezroczystości i animacji.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że format WebP, mimo że funkcjonuje już kilka lat, nie jest obsługiwany w dalszym ciągu przez wszystkie przeglądarki, szczególnie te starsze.