fbpx

SŁOWNIK POJĘĆ W MARKETINGU

Wyszukiwanie wideo, czyli co to?

Na czym polega Wyszukiwanie wideo?

Definicja

W sieci Internet dostępne są nie tylko materiały w postaci pisanej treści, ale także filmy wideo. Przy pomocy wyszukiwarki Google lub innej można je z łatwością odszukać. Wyszukiwanie wideo praktycznie nie różni się od wyszukiwania tekstowego.

3 ciekawostki o wyszukiwaniu wideo

1. Pierwsza platforma Google do publikacji wideo

Google stworzyło i udostępniło użytkownikom wyszukiwarkę filmów wideo – Google Video. Służyła ona do udostępniania materiałów w postaci filmów o różnych długościach, a także przeglądania ich. Wyszukiwarka Google Video została w 2007 roku zamknięta. W 2011 roku usunięto ze strony wszystkie materiały, które zostały tam przesłane przez użytkowników. Materiały mogły zostać pobrane przez internautów lub przeniesione do serwisu YouTube. Obecnie jest to najpopularniejsza platforma do publikacji oraz wyszukiwania filmów wideo. Korzysta z niej znaczna większość użytkowników sieci Internet zarówno w celu udostępniania swoich materiałów, jak i oglądania zamieszczonych tam filmów.

2. Wyszukiwanie wideo w przeglądarce

Filmy wideo mogą być wyszukiwane nie tylko w serwisie YouTube, ale także bezpośrednio w przeglądarce internetowej. Aby odnaleźć interesujący materiał filmowy, wystarczy tylko wpisać zapytanie w pole wyszukiwania z dopiskiem film. Inną metodą jest wpisanie szukanej frazy oraz zatwierdzenie w celu uzyskania wyników. Wyniki wyszukiwania, które pojawią się w Google, mogą zawierać zarówno strony o zawartości tekstowej, ale także i filmy. Wybierając dodatkowo opcję Wideo, która znajduje się pod polem wyszukiwania, Google wyświetli tylko i wyłącznie materiały wideo odpowiadające zapytaniu.

3. Kluczowe momenty w filmach

Niektóre z publikowanych materiałów wideo oznaczone są Tagiem Kluczowe momenty, który dodawany jest przez autorów danego wideo. Pomaga on w odnalezieniu konkretnych informacji w filmach. W przypadku dostępnych kluczowych momentów, w celu ich wyszukania należy pod głównym filmem odszukać opcję Kluczowe momenty i wybrać ten interesujący. Jeżeli nie są one widoczne trzeba kliknąć w opcję rozwiń, by się pojawiły.