fbpx

SŁOWNIK POJĘĆ W MARKETINGU

Wymiana linków, czyli co to?

Na czym polega Wymiana linków?

Definicja

Wymiana linków to proces wzajemnego umieszczania linków na stronie do innych stron www. Wymiana linków zwana jest niekiedy SWL – systemem wymiany linków, który umożliwia pozyskanie dużej liczby linków prowadzących do konkretnej witryny www w bardzo krótkim czasie. Odbywa się to automatycznie.

2 ciekawostki o wymianie linków

1. Na czym polega wymiany linków

Strony internetowe, które posiadają wiele dobrej jakości odnośników są wysoko rankowane przez algorytmy Google. Wymiana linków pozwala na uzyskanie odnośników do danej strony w zamian za umieszczenie na niej także linków do innej witryny internetowej. Dzięki wymianie linków obie ze stron czerpią korzyści i wzajemnie się promują.

W przypadku systemu wymiany linków wymiana linków jest automatyczna. Linki umieszczane są przez system na stronach, które zostały do tego celu specjalnie przygotowane. W większości przypadków są one niskiej jakości.

2. Wymiana linków a niedozwolone praktyki SEO

Pozyskiwanie linków do strony może odbywać się na różne sposoby. Sama wymiana linków nie jest zaliczana ani do technik polecanych i cenionych, ani do tych zakazanych. Jednak mowa tu o wymianie linków, a nie korzystaniu z płatnych platform. W przypadku tej drugiej opcji, szczególnie gdy linki pozyskiwane są masowo, pochodzą z niskiej jakości stron www oraz o tematyce niezwiązanej ze stroną, do której linkują, wtedy mowa jest o Black Hat SEO, czyli technikach pozycjonowania niezgodnych z wytycznymi Google. W przypadku korzystania z systemu wymiany linków można narazić się na nałożenie kary przez Google, co z kolei będzie się wiązać ze spadkiem pozycji w wynikach wyszukiwania na pewien czas. Notoryczne stosowanie technik Black Hat SEO może także być powodem do nałożenia na taką witrynę bana, który skutkuje usunięciem z wyników wyszukiwania danej strony www.