fbpx

SŁOWNIK POJĘĆ W MARKETINGU

Responsywna strona, czyli co to?

Na czym polega Responsywna strona?

Definicja

Responsywność strony to jej zdolność do dostosowywania się do wielkości ekranu urządzenia, na którym zostaje wyświetlana zgodnie z Responsive Web Design (RWD). Jest to technologia tworzenia stron, które samodzielnie dopasowują się do rozdzielczości danego ekranu.

3 ciekawostki o responsywnej stronie

1. Jak działa responsywna strona internetowa?

Możliwość dopasowania się do każdej rozdzielczości urządzenia wynika z automatyzacji procesu, jakim jest dostosowywanie rodzaju czcionki, grafiki, a także wielkości poszczególnych elementów danej strony www. Ponadto elementy stron, które są klikane na komputerze, na urządzeniach mobilnych zamieniane są w przyciski dotykowe. Co jest także istotne, można wyłączyć niektóre elementy na stronach, aby zwiększyć czytelność serwisu na urządzeniach mobilnych.

2. Korzyści posiadania strony responsywnej

W obecnych czasach duża część użytkowników Internetu do przeglądania treści wykorzystuje smartfon. Ich ekrany są znacznie mniejsze do tych komputerowych. To właśnie dlatego dopasowanie strony do ich rozdzielczości jest tak ważne. Wpływa bowiem na wygodę użytkowników oraz sprawia, że pozostaną oni na stronie dłużej. Z punktu widzenia właściciela strony, responsywność sprawia, że nie ma konieczności tworzenia kilku dodatkowych wersji strony dopasowanych do odmiennych przeglądarek oraz urządzeń mobilnych. Pozwala to na oszczędność pieniędzy.

Warto także dodać, że strony RWD są dużo lepiej oceniane przez roboty Google, co z kolei wpływa na to, że ich pozycja w wynikach wyszukiwania jest wyższa.

3. Zasady tworzenia responsywnej strony internetowej

Aby stworzyć responsywną stronę internetową, konieczne jest stosowanie się do pewnych wytycznych. Są to:

  • projektowanie strony mobilnej w pierwszej kolejności, a następnie dodawanie funkcji dostępnych w wersji na komputer,
  • wykorzystanie układów blokowych,
  • przejrzystość układu strony,
  • brak zbędnych elementów.

Do tworzenia stron RWD można także wykorzystać specjalne aplikacje, które pozwalają na pobieranie gotowych plików typu .js, czy .css.