fbpx

SŁOWNIK POJĘĆ W MARKETINGU

Strony dynamiczne, czyli co to?

Na czym polegają Strony dynamiczne?

Definicja

Strona dynamiczna to taka, która umożliwia modyfikację publikowanych treści. Tego typu strony tworzone są w oparciu o system CMS umożliwiający zarządzanie witryną i wprowadzanie zmian w bazie danych strony. Dzięki temu zmiany i wszelkie aktualizacje można wprowadzać na bieżąco bez konieczności posiadania wiedzy z zakresu projektowania stron.

2 ciekawostki o stronach dynamicznych

1. Rodzaje stron dynamicznych

Istnieją trzy podstawowe rodzaje stron dynamicznych. Różnią się między sobą źródłem wykonywania kodu programowego. Są to:

  • Combination Scripting,
  • Server-Side Scripting,
  • Client-Side Scripting.

Pierwszy rodzaj Combination Scripting – kod kombinowany, to strony, które łączą skrypt po stronie użytkownika oraz serwera. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć przeładowania witryny internetowej, a także zadbać o jej poprawną optymalizację. Natomiast w przypadku Server-Side Scripting cała zawartość strony jest tworzona na serwerze, a następnie pobierana oraz wyświetlana przez przeglądarkę. W przypadku tego rodzaju strony dynamicznej konieczne jest połączenie z serwerem. Ostatni typ strony dynamicznej, to Client-Side Scripting, w której zawartość strony pochodzi z lokalnego komputera użytkownika, co daje możliwość sprawdzenia kodu źródłowego.

2. Najważniejsze zalety stron dynamicznych

Wybór stron dynamicznych ma swoje zalety. Należą do nich między innymi prostota obsługi oraz możliwość wykonania aktualizacji w szybki sposób. To z kolei sprawia, że dodanie nowych lub modyfikacja istniejących treści, czy też elementów graficznych na stronie nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Dzięki temu można łatwo zadbać o atrakcyjne i aktualne dane na stronie www, co także ma wpływ na efektywne pozycjonowanie. Mimo prostej obsługi struktura stron dynamicznych tworzonych w systemie CMS pozwala na tworzenie wielu zakładek, a także zintegrowanie systemu z różnymi dodatkami.