fbpx

SŁOWNIK POJĘĆ W MARKETINGU

RAM, czyli co to?

Na czym polega RAM?

Definicja

RAM – random access memory, czyli pamięć o dostępie swobodnym, to pamięć operacyjna, która jest podzespołem komputerów, laptopów, ale też i smartfonów. Przechowuje ona informacje, które są niezbędne do działania programów.

3 ciekawostki o pamięci RAM

1. Zasada działania pamięci RAM

W pamięci RAM przechowywane są wszystkie dane, jakie procesor potrzebuje do uruchomienia gry, aplikacji, ale też w czasie korzystania z przeglądarki, czy oglądania filmów w Internecie. Procesor w niedługim czasie może dostać się do niezbędnych danych znajdujących się w pamięci RAM, co wpływa na szybkość działania oraz płynność.

Pamięć operacyjna jest tymczasowa i przechowuje dane przez krótki okres czasu. Po zamknięciu systemu pamięć RAM zostaje zresetowana. To, co jest istotne to odpowiednia pojemność pamięci RAM. Jeżeli jest ona zbyt mała, to w rezultacie będzie spowalniać urządzenie, ponieważ procesor będzie chciał załadować więcej danych, niż RAM może obsłużyć.

2. Rodzaje pamięci RAM

Pamięć RAM jest wykorzystywana w telefonach, komputerach, tabletach oraz laptopach. W poszczególnych urządzeniach będzie się nieco różnić. Istnieje kilka rodzajów pamięci systemowej. Są to:

  • DDR-SDRAM,
  • SDRAM,
  • RDRAM.

DDR-SDRAM to Double Data Rate-Synchronous DRAM, czyli zaawansowany rodzaj pamięci, który umożliwia na dwukrotnie większe przesyłanie danych. Z kolei SDRAM – Synchronous Dynamic RAM dostępna jest w modułach SIMM i DIMM oraz dwóch konfiguracjach. Natomiast RDRAM Rambus Direct RAM to pamięć, która może zastąpić SDRAM i jest dostępna tylko w modułach RIMM, czyli obudowanych.

3. Kluczowe parametry pamięci RAM

Wybór odpowiedniej pamięci RAM ma ogromne znaczenie dla pracy urządzenia. W przypadku komputerów stacjonarnych oraz laptopów należy szczególnie dobrać jej rodzaj do komputera. Najważniejsze parametry pamięci operacyjnej to:

  • pojemność,
  • częstotliwość.

Pojemność oznacza ilość danych, jaka może być przechowywana w pamięci RAM. Jest ona mierzona w gigabajtach. Im jest większa, tym więcej danych może zostać przechowywanych, a co za tym idzie więcej aplikacji może działać w tym samym czasie. Natomiast częstotliwość to inaczej szybkość pamięci RAM. Wyraża się ją w megahercach. Wyższa wartość będzie gwarantować szybszą reakcję na żądanie zapisu lub odczytu.