fbpx

SŁOWNIK POJĘĆ W MARKETINGU

RSS, czyli co to?

Na czym polega RSS?

Definicja

RSS to rodzaj formatów sieciowych, które przydatne są w czasie publikowania treści, które wymagają częstej aktualizacji. Rozwinięcie skrótu RSS to Really Simple Syndication lub Rich Site Summary, co oznacza Bardzo Prosta Syndykacja i Rozszerzony Spis Treści Serwisu.

2 ciekawostki o RSS

1. Wygląd RSS

Kanały RSS są oparte o technikę XML. Każdy z dokumentów zawiera nagłówek oraz może także posiadać skróconą formę wiadomości, która pochodzi z serwisu. Ta opcja pozwala na bieżące informowanie użytkowników o tym, że na stronie został umieszczony nowy artykuł, czy też ogłoszenie bez konieczności odwiedzania witryn internetowych.

Co jest kluczowe, kanał RSS wyświetla tylko treści nowych publikacji bez całej otoczki serwisu, a więc szaty graficznej, pełnej strony z pozostałymi podstronami, a także reklamami, które są tam wyświetlane. Aby móc czytać treści z kanału RSS, niezbędny jest czytnik RSS. Są to strony lub programy wyświetlające treść pochodzącą z kanału.

2. Jak używać czytnika RSS?

Czytnik RSS jest programem, który w większości przypadków można pobrać na komputer bezpłatnie. Przypominać może on czytnik grup dyskusyjnych lub też program pocztowy, a także mieć postać wtyczki do przeglądarki internetowej lub poczty. Aby rozpocząć korzystanie z czytnika RSS, należy dodać w nim adres kanału RSS, który można znaleźć na stronie internetowej pod ikoną XML lub RSS. Po jej kliknięciu pojawi się adres kanału RSS, który należy skopiować do czytnika.

Do jednego czytnika możliwe jest dodanie kilku kanałów RSS, co pozwala na wyświetlanie dodawanych artykułów z wielu stron w jednym miejscu.