fbpx

SŁOWNIK POJĘĆ W MARKETINGU

Ruby, czyli co to?

Na czym polega Ruby?

Definicja

Ruby to jeden z języków programowania ogólnego przeznaczenia. Wyróżnia go dynamika, obiektowość oraz równowaga. Został stworzony w oparciu o cechy języków Perl, Ada, List, Smalltalk oraz Eiffel. Z tego też powodu tworzenie stron internetowych przy jego wykorzystaniu jest bardzo proste i intuicyjne.

2 ciekawostki o Ruby

1. Najważniejsze zalety języka Ruby

Język Ruby jest lubiany przez wielu specjalistów oraz amatorów programowania. Wszystko ze względu na korzyści, jakie gwarantuje. Do tych najważniejszych zalicza się między innymi:

  • bezpłatność,
  • intuicyjną składnię,
  • konfiguracyjność,
  • dynamiczne typowanie,
  • mieszanie paradygmatów,
  • garbage collection.

Ruby jest rozwijany przez społeczność, co sprawia, że możliwe jest korzystanie z jego bez konieczności wykupienia licencji. Natomiast intuicyjna składnia sprawia, że gotowy kod zajmuje nawet do 3 razy mniej wierzy niż w przypadku innych języków, co się przekłada także na oszczędność czasu. Konfiguracyjność pozwala na dostosowanie kodu do własnych potrzeb za sprawą dodawania klas lub metod w klasach. Z kolei dynamiczne typowanie oznacza, że typy danych są sprawdzane w czasie wykonania, a mieszanie paradygmatów umożliwia wszechstronne zastosowanie języka. Jeżeli chodzi o Garbage collection, to jest to mechanizm, który pozwala na automatyczne zarządzanie pamięcią.

2. Nauka języka Ruby

Jako że język programowania Ruby nie należy do skomplikowanych można podjąć się jego nauki samodzielnie. W tym celu można korzystać z wielu źródeł wiedzy zarówno w formie papierowej, jak i newsletterów, czy gotowych kursów do nauki w domu. Dużym wsparciem jest także sama społeczność, która pomaga w problematycznych kwestiach, a także chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami z tym językiem.

Obecnie język Ruby nie jest wiodącym, dlatego wyspecjalizowani programiści są dość często poszukiwani. Ponadto Ruby jest wykorzystywany w wielu projektach, dlatego jego popularność stale rośnie.