fbpx

SŁOWNIK POJĘĆ W MARKETINGU

Spam Score, czyli co to?

Na czym polega Spam Score?

Definicja

Spam Score to wskaźnik, który informuje o poziomie spamu na danej stronie internetowej i prawdopodobieństwie otrzymania kary od Google. Wyrażony jest on w procentach oraz został stworzony przez firmę Moz. Spam Score oparty jest o uczenie maszynowe i wykorzystuje dane ze stron, które zostały zbanowane bądź ukarane przez wyszukiwarkę.

3 ciekawostki o Spam Score

1. Algorytmy Spam Score

W celu określenia poziomu spamu, Spam Score wykorzystuje algorytmy. Biorą one pod uwagę 27 wspólnych cech stron, które zostały ukarane przez Google za działania spamowe. Dla przykładu mogą to być podejrzane linki, niewłaściwe treści, czy kod strony. Dzięki temu każda strona może zostać sprawdzona pod kątem ryzyka spamu, ewentualnych problemów z tym związanych, a także oceniona pod kątem pozycjonowania. Na podstawie analizy algorytmy przedstawiają wynik w trzech poziomach:

  • 1-30% – niski,
  • 31-60% – średni,
  • 61-100% wysoki.

Przy czym należy mieć na uwadze, że wysoki wynik nie zawsze świadczy o tym, że dana strona w całości zostanie uznana za spamową.

2. Czy warto zwracać uwagę na Spam Score?

Przede wszystkim skorzystanie ze wskaźnika Spam Score dostarcza bardzo istotnych danych. Mogą one uchronić właściciela strony www przed nałożeniem kar przez Google, które będą skutkować spadkiem pozycji w wynikach wyszukiwania. Co więcej, dbając o odpowiedni poziom wskaźnika spamu, można także przyczynić się do poprawy pozycji w rankingu. Warto także dodać, że dane uzyskane ze Spam Score pozwalają ocenić reputację strony w oczach klientów i potencjalnych klientów.

3. Jak obniżyć wskaźnik Spam Score?

Aby nie narazić się na kary Google oraz zadbać o dobrą pozycję witryny w wynikach wyszukiwania oraz jej opinię, można podejmować szereg działań mających na celu obniżenie wskaźnika Spam Score. Zalicza się do nich:

  • optymalizację treści,
  • pozyskiwanie dobrej jakości linków,
  • optymalizacja kodu strony.

Aktualny poziom wskaźnika Spam Score można sprawdzić na stronie moz.com w narzędziu Link Explorer. Po zalogowaniu należy w wyznaczone pole wpisać adres URL strony, która ma zostać sprawdzona.