fbpx

SŁOWNIK POJĘĆ W MARKETINGU

Pamięć cache, czyli co to?

Na czym polega Pamięć cache?

Definicja

Pamięć cache, czyli pamięć podręczna przeglądarki ma za zadanie przyspieszyć zapis i odczyt danych. Jest to element każdego urządzenia typu laptop, komputer stacjonarny, czy też telefon lub tablet.

3 ciekawostki o pamięci cache

1. Zasada działania pamięci cache

Pamięć podręczna przechowuje przez pewien czas dane. Dzięki temu przeglądanie stron jest sprawniejsze, ponieważ pozwala ona na pobieranie danych z lokalnego dysku twardego, a nie z sieci. Pamięć cache przechowuje więc te dane, które mogą być potrzebne w czasie przeglądania strony internetowej. Są to skrypty JavaScript, obrazy, czy style CSS. W momencie, gdy są one dostępne w pamięci podręcznej, nie ma potrzeby pobierania ich z sieci, co trwa dłużej.

2. Najważniejsze korzyści pamięci cache

Poza wspomnianym szybszym ładowaniem się stron internetowych pamięć podręczna cache gwarantuje jeszcze wiele innych korzyści. Te najważniejsze to:

  • oszczędność transferu danych,
  • możliwość zarządzania historią przeglądania,
  • lepsza praca na stronach dynamicznych,
  • mniejsze obciążenie serwerów.

Pamięć cache ogranicza ilość danych, które muszą zostać pobrane w celu wyświetlenia strony, co przekłada się także na oszczędność w przepustowości sieciowej. Ponadto pamięć podręczna wspomaga historię przeglądania, gdy użytkownik cofa się do poprzednich podstron, a także poprawia responsywność strony, gdy znajduje się na niej wiele formularzy oraz innych dynamicznych treści. Obciążenie serwerów jest z kolei redukowane dzięki przechowywaniu danych w pamięci cache, co sprawia, że nie muszą one obsługiwać wielu żądań.

3. Jak wyczyścić pamięć cache?

W bardzo prosty sposób można wyczyścić pamięć podręczną przeglądarki. Wystarczy tylko kilka kliknięć. W zależności od przeglądarki należy szukać opcji ustawień i sekcji Historia. Tam należy odnaleźć Wyczyść dane przeglądania oraz wybrać Pamięć podręczną. Można także wpisać przedział czasowy, z którego dane mają być usunięte, a następnie kliknąć Wyczyść dane.