fbpx

słownik pojęć marketingowych

Open Source – co to jest, definicja

Open Source – definicja. Co to jest?

Open Source - co to jest, definicja

Rodzaj oprogramowania cechującego się wolnym i niczym nieskrępowanym dostępem do kodu źródłowego. Twórca zrzeka się praw autorskich wynikających z utworzenia kodu, a użytkownicy mogą dowolnie pobierać, kopiować, a także zmieniać bazę, do której otrzymują bezpłatnie dostęp. Dużo korporacji udostępnia część lub całość kodu, aby ułatwić tworzenie lub aplikacji oraz konkretnych operacji. Najpopularniejsza przeglądarka z wolnym dostępem to Mozilla Firefox, a oprócz niej Android w pełni udostępnia swoją bibliotekę.

Jakie są zalety oprogramowań Open Source?

Wolne oprogramowania stwarzają duże pole do popisu dla programistów mogących na własną rękę udoskonalać kod. Ułatwia to tworzenie coraz to nowszych oraz pozbawionych błędów wersji, co przyczynia się do rozwoju technologii.

Im więcej osób pracuje nad daną wersją, tym szybciej udaje się także znaleźć w niej błędy, a wykorzystane rozwiązania mogą być potem używane w podobnych sytuacjach. Rozwiązanie tego typu to także najszybszy dostęp do aktualizacji, często nawet darmowych, a oprócz tego zmniejszenie kosztów na przykład wykupu licencji.