LOADING

Sklep z elektroniką – budowa sprzedaży z kilku kanałów

Czytając to case study, dowiesz się między innymi:

  • na jakich kanałach zaczęliśmy budowę sprzedaży
  • na czym skupiały się prace SEO
  • jak szybko rosła widoczność top 10
  • dlaczego cierpliwość jest tak ważna w pierwszym roku

Klient

Sklep elektroniczny otwarty pod koniec 2017 roku. Oferta sklepu jest dość szeroka. Sama branża jest mocno konkurencyjna. Omawiany sklep wyróżnia się tym, że ma w ofercie produkty producentów, które nie są dostępne powszechnie w innych sklepach.

Cele

Właściciel sklepu zgłosił się do nas zaraz po otwarciu sklepu. Budżet na działania miesięcznie na początku był dość mały (biorąc pod uwagę konkurencję i trudność branży), bo wynosił 2500-3000zł. Sklep był nowy, jednak właściciel chciał, by działania przełożyły się jak najszybciej na sprzedaż. To pomogło ułożyć najlepszą strategię działań.

Działania – generowanie sprzedaży z z reklam i Ceneo

Ustaliliśmy, że działania SEO sprowadzimy do podstaw a skupimy się na reklamach – głównie reklamie tekstowej oraz produktowej. Aby sklep miał szansę przetrwać i się rozwijać, musieliśmy doprowadzić do sytuacji, że prowadzone kampanie reklamowe będą miały odpowiednie wskaźniki ROI, ROAS. Mówiąc prościej – aby kampanie reklamowe zarabiały i się opłacały.

Po reklamach przyszedł czas na integrację z Ceneo. Był to drugi kanał ruchu, który mógł wygenerować szybko sprzedaż. Pomogliśmy w całym procesie integracji i dość szybko okazało się, że była to dobra decyzja.

Na chwilę obecną Ceneo generuje około 25% sprzedaży. Poniżej dane od początku roku 2018, Ceneo jako kanał zostało uruchomione w trakcie trwania roku, więc tu procentowy udział nieco niższy.

sprzedaż z pomocą Ceneo

Jak widać dalej najważniejsze są reklamy, odpowiedzialne za około 40% całej sprzedaży, ale pozostałe kanały rosną i są równie ważne.

Pytanie, czy Ceneo to dobry wybór dla każdego sklepu. Nie ma tu jednej odpowiedzi, trzeba po prostu podpiąć sklep i sprawdzić czy pojawi się sprzedaż z pomocą tego kanału.

Dużo zależy od konkurencji i marży danego sklepu. Widzieliśmy przypadki, gdzie sklepy by być wysoko w zestawieniu Ceneo były zmuszone obniżać ceny, do tego stopnia że praktycznie zysk był minimalny. Tak jest przykładowo z aptekami internetowymi. Wiele aptek opiera dużą część swojej sprzedaży o Ceneo dlatego muszą być wysoko w zestawieniu. Aby to osiągnąć, muszą obniżać ceny.

Są jednak branże, gdzie marża jest większa a konkurencja mniej agresywna w walce cenowej.

Działania – prace SEO

Do tej pory omówiliśmy reklamy i Ceneo. Te dwa kanały od początku pozwoliły wygenerować sprzedaż. Nie zapomnieliśmy o SEO, choć w pierwszym okresie współpracy zadbaliśmy tu głównie o optymalizację techniczną oraz podstawowe treści opisów kategorii.

Sam sklep jest duży, w indeksie jest ponad 4000 podstron:

sklep internetowy - liczba podstron

Produkty mają kopie opisów (dostarczone od producentów). Jako że produktów jest kilka tysięcy, a samo SEO nie było priorytetem przy tym budżecie, to nie wchodziło w grę działanie na tym poziomie. Zostawiliśmy kopie, przy ecommerce czasem się tego nie uniknie.

Skupiliśmy się na treściach na poziomie kategorii i podkategorii. Dodatkowo zaczęły być pisane treści poradnikowe/artykuły, które dotyczyły najbardziej dochodowych produktów. W skrócie – klient przekazywał informacje, że na sprzedaży produktów X ma bardzo dobrą marżę. Robiliśmy research słów kluczowych i przedstawialiśmy wytyczne do treści, które były tworzone przez copywritera. Takie teksty były wykorzystywane do linkowania wewnętrznego, ale też one same były dodatkowo linkowane z zewnątrz. Zaczęły ściągać ruch długoogonowy i przyczyniać się do sprzedaży, dlatego z czasem zaczęło się ich pojawiać coraz więcej.

Poza działaniem przy treściach i linkowaniu wewnętrznym skupiliśmy się na wzmacnianiu domeny oraz linkowaniu na podstrony ze struktury (drzewo kategorii, najważniejsze produkty czy wspomniane poradniki).

W roku 2018 ruch organiczny rósł powoli. Trend wzrostowy przyspieszył z początkiem roku 2019. Spokojne linkowanie oraz prace przy treściach i linkowaniu wewnętrznym pomogły przy wypracowaniu tych wzrostów.

Jako że udało się osiągnąć pierwotne cele (zbudowanie stabilnych przychodów z reklam i Ceneo) postanowiliśmy skupić się na pozycjonowaniu sklepu. Na rok 2019 na ten cel został przeznaczony większy budżet, który będzie wykorzystany do poszerzenia linkowania.

sklep wyswietlenia

sklep ruch płatny

sklep ruch bezpłatny

ecommerce sprzedaż

Cierpliwość się opłaca

Jeśli jeszcze raz spojrzymy na wykresy ruchu czy sprzedaży to zauważymy, że pierwsze 6 czy nawet 12 miesięcy to raczej powolne wzrosty. Na tym etapie pojawiło się sporo pytań od Klienta – w skrócie, kiedy będzie lepiej? 🙂

Wyjaśniliśmy, że dobra optymalizacja kampanii reklamowych potrzebuje czasu. Podobnie z SEO. Powtórzył się tu scenariusz, który widzieliśmy u wielu innych klientów – większe wzrosty pojawiły się po około 1,5 roku. Cierpliwość jednak tu się opłaciła.

Poniżej zmiana liczby pozycji w top 10 od początku współpracy:

sklep z elektroniką - pozycje top 10

Podsumowując

Rozwój sklepu z elektroniką to obecnie duże wyzwanie. Konkurencja jest spora, potrzebna jest też odpowiednia oferta, by zadowolić klienta. W takich przypadkach sprzedaż powinna być generowana z jak największej liczby źródeł. Nie można tu liczyć tylko na samo pozycjonowanie, bo ono przyniesie efekty po roku czy półtora. Najlepsze wyjście dla sklepu to zazwyczaj opisany w tym case study mix – reklamy, Ceneo oraz pozycjonowanie.

Podaj dalej
Szymon Spychała

Wspólnik w Carted.pl. Pasjonat tematyki e-commerce i możliwości rozwoju oraz zarabiania jakie daje internet. Twitter: https://twitter.com/simonsaysseo

Skomentuj

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane *