
Co robimy Projektowanie sklepów internetowych Shoper Projektowanie sklepów internetowych Shoper jest naszą bardzo mocno stroną. W Carted zajmujemy się kompleksowym dostosowywaniem e-commerce do aktualnie panujących …
Poradnik
Chcesz wiedzieć, jak usunąć stronę z Google? Niezależnie od tego, czy zamierzasz zmienić swoją strategię marketingową, zachować prywatność czy gruntownie zaktualizować treści lub zmienić domenę – metody przedstawione w tym artykule będą w Twoim przypadku wyjątkowo przydatne. Wybierz jeden z 6 sposobów na usunięcie strony z Google – to wystarczy, żeby spełnić swoje założenia projektowe i być usatysfakcjonowanym z przebiegu całego procesu.
Poniżej przedstawiamy 6 sposobów na usunięcie strony z Google.
Dodanie instrukcji do pliku robots.txt na własnym serwerze umożliwi umiejętne zaindeksowanie Twojej strony. W tym celu:
Po zablokowaniu indeksowania w pliku robots.txt zalecamy również zaktualizowanie sitemap.xml, w celu usunięcia podstron, których nie chcesz, aby Google indeksował.
Aby wyłączyć indeksowanie Twojej strony przez meta tag:
Po dodaniu meta tagu „noindex”, roboty wyszukiwarek powinny zignorować Twoją stronę i nieindeksować jej treści. Pamiętaj, że wprowadzenie zmian w kodzie HTML wymaga zrozumienia struktury i działania strony. Jeżeli nie jesteś pewien, jak edytować kod HTML swojej strony, zalecamy skonsultowanie się z osobą mającą wiedzę techniczną lub specjalistą ds. SEO. Agencja Carted pozostaje do Twojej dyspozycji.
Usunięcie strony z wyszukiwarki Google za pomocą raportu Removals w Google Search Console wymaga wykonania następujących kroków:
Proces usuwania strony zależy od wielu czynników, m.in. od polityki Google i obowiązującego prawa. Monitoruj status żądania i skonsultuj się z webmasterami Google, aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje dotyczące usuwania stron za pomocą raportu Removals w Google Search Console.
Najważniejsze informacje na temat raportu Removals w Google:
Jeśli chcesz całkowicie usunąć stronę z wyszukiwarki Google, możesz po prostu usunąć ją ze swojego serwera. Po pewnym czasie Google wykryje, że strona nie jest dostępna i zlikwiduje ją z wyników wyszukiwania. Cały proces powinien wyglądać mniej więcej w ten sposób:
Po pewnym czasie roboty Google odpowiedzialne za indeksowanie stron, wykryją, że Twoja strona nie jest już dostępna na serwerze i zaktualizują wyniki wyszukiwania, usuwając ją. Proces ten może jednak potrwać pewien czas, ponieważ Google musi przetworzyć konkretne zmiany. Pamiętaj, że usunięcie strony z serwera powoduje jej całkowite usunięcie z Internetu, a nie tylko obniżenie lub likwidację serwisu z wyników wyszukiwania Google. Dotyczy to również wyników Bing, Yahoo!, DuckDuckGo oraz YANDEX.
Jeżeli używasz pliku sitemap.xml, zaktualizuj go, aby usunąć linki do stron, które chcesz zlikwidować z Google. Następnie zaktualizuj plik sitemap.xml na swoim serwerze.
W celu usunięcia strony z Google:
Następnie zalecamy przesłanie zaktualizowanego pliku sitemap.xml do narzędzia Google Search Console. W ten sposób poinformujesz wyszukiwarkę o zmianach w pliku sitemap i przyspieszysz proces aktualizacji indeksu.
Konieczność usunięcia strony lub konkretnych podstron możesz także zgłosić bezpośrednio do Google za pośrednictwem dedykowanego formularza. W tym celu wypełnij odpowiednie informacje i wyślij żądanie usunięcia.
Aby zgłosić stronę do usunięcia z wyników wyszukiwania Google:
Po wysłaniu żądania usunięcia, Google rozpatrzy stronę lub konkretne podstrony i podejmie odpowiednie działania. Pamiętaj, że Google ma własne wytyczne dotyczące usuwania stron, a proces ten może potrwać od kilku do kilkunastu dni roboczych. Nie wszystkie żądania usunięcia zostaną zaakceptowane przez Google, zwłaszcza jeśli nie spełniają wymogów lub nie mają wystarczającego uzasadnienia.
Usunięcie strony z Google jest dobrym rozwiązaniem w trzech przypadkach:
Całkowite usunięcie strony z Google to proces długofalowy, który nie zawsze jest skuteczny za pierwszym razem. Najłatwiej będzie zlikwidować konkretne podstrony Twojego serwisu w celu zastąpienia ich nowymi, które są zgodne z nową strategią marketingowego Twojego przedsiębiorstwa. Jeżeli natomiast chcesz całkowicie zlikwidować serwis, powinieneś zrobić to od strony serwera lub całkowicie blokując indeksowanie w pliku robots.txt.
Pamiętaj, że likwidacja strony to ostateczność. Zanim dokonasz gruntownych zmian w swoim serwisie, zamów profesjonalny audyt SEO i zweryfikuj plusy oraz minusy swojej witryny. Specjaliści Carted chętnie wskażą również elementy do poprawy oraz podpowiedzą odnośnie sposobów wdrożenia. W razie pytań, pozostajemy dyspozycyjni mailowo lub telefonicznie.
Poniżej przedstawiamy najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat usuwania stron z Google.
Istnieje kilka sposobów usunięcia swojej strony z Google. Możesz zablokować indeksowanie swojej strony w pliku robots.txt, dodać meta tag „noindex” na swojej stronie, skorzystać z narzędzi Google Search Console, usunąć stronę z serwera lub zgłosić żądanie usunięcia do Google.
Aby zablokować indeksowanie swojej strony w pliku robots.txt, dodaj następującą linijkę: „User-agent: Googlebot Disallow: /”. Ten wpis uniemożliwi Google indeksowanie Twojej strony.
Meta tag „noindex” to element HTML, który nakazuje wyszukiwarce Google nieindeksowanie danej strony. Aby go użyć, wstaw poniższy tag w sekcji swojej strony: „„.
Usunięcie strony z serwera nie gwarantuje natychmiastowego usunięcia jej z wyników wyszukiwania. Google musi przetworzyć tę zmianę, a to może potrwać nawet do kilkunastu dni roboczych (lub dłużej).
sprawdź też