fbpx

Jak połączyć sklep internetowy WooCommerce z OLX

wtyczka OLX woocommerce

W poradniku pokazujemy jako można połączyć sklep WooCommerce z OLX i dzięki temu dużo łatwiej wystawiać produkty również na OLX.

Zalety

Sklep e-commerce w miarę możliwości powinien rozwijać sprzedaż na kilku kanałach takich jak:

  • ruch organiczny
  • ruch płatny
  • newsletter
  • serwisy zewnętrzne

Najczęstszy błąd to zbyt duże wiązanie nadziei z jednym kanałem i próba budowy sprzedaży tylko z jego pomocą. Przykłady: klienci inwestują tylko w SEO lub tylko SEO i reklamy. Tymczasem najlepsze i najbezpieczniejsze podejście to sprzedawanie na kilku kanałach równocześnie. Często pomijany kanał to serwisy zewnętrzne jak Allegro czy OLX (jako uzupełnienie sprzedaży poprzez swój sklep, na własnej domenie).

Problem – wystawienie większej liczby produktów na OLX

O ile właściciel małego sklepu z kilkunastoma produktami bez większego problemu wystawi je ręcznie na OLX to sytuacja wygląda inaczej przy większych sklepach. Wtedy dodanie kilkuset czy kilku tysięcy produktów może być czasochłonne. To właśnie w takich sytuacjach pomocna może być opisywana wtyczka OLX WooCommerce. Z jej pomocą automatycznie możemy wystawić większą ilość produktów bezpośrednio na OLX.

Dlaczego OLX

OLX jest jednym z najlepiej widocznych serwisów w polskim internecie:

widoczność OLX

Pół miliona fraz w wynikach top 3 oraz ponad 1,5 miliona fraz w top 10 – to wszystko przekłada się na ruch i daje dostęp do dużej bazy klientów.

Tu należy wspomnieć, że nadal Allegro ma większą widoczność. Jednak dla wielu sprzedawców to właśnie wystawianie produktów na OLX jest korzystniejsze niż na Allegro. Na OLX są opłaty tylko za ogłoszenie (plus ew. za promocję). Na Allegro tych opłat jest więcej, i są związane z wartością transakcji.

Zakup wtyczki

Wspomniana wtyczka OLX WooCommerce kosztuje 249zł za rok (licencja dla jednej strony) – https://www.wpdesk.pl/sklep/olx-woocommerce/.

Po zakupie pobieramy i instalujemy wtyczkę w naszym WordPress:

dodanie wtyczki OLX

Następnie przechodzimy do menu WP DESK i wklejamy klucz aktywacyjny:

aktywacja klucza wtyczki

Na ten moment to wszystko po stronie WordPress.

Małą uwaga, jeśli pojawi się problem z aktywacją wtyczki to jedną z przyczyn może być mod security. Wystarczy go wyłączyć na czas aktywacji i później włączyć ponownie (wszystko to robi się z panelu administratora hostingu):

security mod

Krok drugi – konto w OLX

Krok drugi to założenie konta developera w OLX – https://developer.olx.pl/artykuly/dostep-do-api.

Konto jest potrzebne, aby połączyć nasz sklep z kontem na OLX i mieć możliwość wystawiania produktów.

Po założeniu konta rejestrujemy nową aplikację podając niezbędne dane:

formularz OLX

I potwierdzamy zezwolenia:

zezwolenia przy aktywacji wtyczki

Nowo utworzona aplikacja w ramach konta dewelopera OLX będzie miała swoje unikalne Client ID oraz Client Secret. Kopiujemy te dane i wklejamy w WordPress, w ustawieniach wtyczki WP Desk:

Ustawienia wtyczki w WP

Podsumowując proces instalacji:

1. Po stronie WordPress: dodajemy wtyczkę, następnie aktywujemy ją poprzez wklejenie klucza aktywacyjnego otrzymanego po zakupie wtyczki.

2. Po stronie OLX: zakładamy konto dewelopera. W ramach konta tworzymy aplikację z pomocą której nasz sklep będzie w stanie się połączyć z OLX.

3. Wracamy do WordPress i wklejamy dane dostępowe do naszej aplikacji w OLX (czyli Client ID i Client Secret).

W rezultacie powinniśmy bez problemu dodać produkty na OLX z poziomu panelu WordPress.

Dodawanie produktów

Ważne, na OLX zazwyczaj pierwsze ogłoszenia są bezpłatne. Jednak przy łączeniu się poprzez API (naszą aplikację w ramach konta dewelopera OLX) nie mamy możliwości wystawienia darmowych ogłoszeń. Dlatego przed dodaniem ogłoszeń musimy wykupić jeden z pakietów:

aktywacja ogłoszeń

Po zakończonej konfiguracji, wykupieniu pakietu ogłoszeń, możemy dodać nasze produkty na OLX z poziomu WordPress.

Przechodzimy do menu OLX (w lewej kolumnie WordPress), do menu Dodaj ogłoszenie:

menu dodawania ogłoszenia

I wybieramy produkty, które chcemy dodać. Nie musimy dodawać wszystkich produktów z danej kategorii, możemy wybrać kilka:

dodanie produktu

Patrząc od góry pierwsze trzy pola (Kategorie WooCommerce, Produkty WooCommerce, Kategoria OLX) definiują które produkty będą zamieszczone gdzie w ramach OLX. Pozostałe pola (Tytuł, Cena, Opis, Obrazki) to nasz szablon ogłoszenia, definiują jak będzie wyglądało ogłoszenie

W polu Produkty WooCommerce możemy wybrać kilka (lub wszystkie) produkty, które mają być dodane na OLX. To bardzo elastyczne rozwiązanie, bo daje nam możliwość wyboru, szczególnie jeśli mamy w sklepie więcej produktów i nie chcemy dodawać ich wszystkich na OLX (np. ze względu na ograniczony pakiet ogłoszeń).

Pola Tytuł, Cena, Opis możemy zostawić z ustawionymi domyślnie shortcodami. Oznacza to po prostu, że do ogłoszeń zostaną przeniesione aktualne treści. Po kliknięciu Dodaj ogłoszenia są one publikowane na OLX, pojawi się status Oczekujące:

ogłoszenia na OLX

Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie to status zmieni się na Aktywne. W menu Ogłoszenia będziemy mogli podejrzeć inne formacje niż tylko status – terminy publikacji, ważność ogłoszenia itd.

informacje o dodanych ogłoszeniach

W rezultacie ogłoszenie z naszego sklepu powinno być widoczne na OLX:

ogłoszenia woocommerce

Kilka uwag:

Na OLX przenoszona jest treść ogłoszenia, bez kodów HTML. Jeśli w ramach ogłoszenia stosowałeś kody html jak pogrubienia czy listingi to prawdopodobnie nie zostaną przeniesione.

Zaznaczenie opcji Załącz zdjęcia produktów do ogłoszenia spowoduje dodanie zdjęć produktów dołączonych jako zdjęcie główne oraz galeria produktu. Jeśli dodałeś dodatkowe zdjęcia w opisie to nie zostaną one przeniesione.

Podsumowując

Wtyczka OLX WooCommerce to niedrogi sposób na połączenie sklepu z OLX i szybkie wystawianie produktów. Pozwala to właścicielom sklepu łatwo dotrzeć do nowych, potencjalnych Klientów korzystających z OLX. Przy bieżącym używaniu wtyczki czy to na własne potrzeby czy potrzeby naszych Klientów nie zauważyliśmy problemów, które by uniemożliwiały dodanie produktów.

sprawdź też

Porozmawiajmy

Powiedz nam czego potrzebujesz

Kontakt