fbpx

Pozycjonowanie sklepu z odzieżą plus size – case study

Przedstawiamy działania i efekty pozycjonowania dla sklepu e-commerce z szerokim wyborem odzieży plus size.

Pomogliśmy tu również zwiększyć sprzedaż z pomocą kanałów płatnych (reklamy Google, Facebook i inne), co przedstawimy w osobnym case study.

sklep odzieżowy front

Cele

Współpracę rozpoczęliśmy w styczniu 2022. Celem było wypracowanie wzrostu widoczności, ruchu, tak by przełożyło się to na sprzedaż. Klientowi zależało na osiągnięciu pierwszych widocznych efektów w miarę krótkim czasie.

Budżet na działania marketingowe został podzielony następująco:

  • na pozycjonowanie sklepu mniejsza część budżetu, która pozwoli się skupić na najważniejszych, podstawowych działaniach SEO
  • na reklamy zdecydowanie większa część budżetu.

To rozsądne podejście. Z pomocą reklam można szybko sprowadzić ruch i zacząć generować sprzedaż. Dzięki temu zyskujemy trochę czasu na wypracowanie efektów po stronie SEO.

Plan działań

Wykorzystaliśmy doświadczenie z pozycjonowania innych sklepów e-commerce z odzieżą. Szczególny nacisk położyliśmy na kilka kluczowych obszarów:

  • struktura kategorii i podkategorii – w przypadku ubrań możemy dość szczegółowo rozbić strukturę według konkretnych rodzajów odzieży
  • treści w ramach struktury, na podstronach produktowych
  • linkowanie wewnętrzne – dobrze wdrożone linkowanie wewnętrzne potrafi bardzo pomóc w zwiększeniu widoczności ogona
  • linkowanie zewnętrzne – czyli wzmacnianie domeny linkami z zewnątrz
  • optymalizacja: techniczna, słów kluczowych, wersji mobilnej i inne

Sklep postawiony został na platformie e-commerce Selesto. Nie pracowaliśmy z nią wcześniej. Ma pewne ograniczenia, ale udało nam się zrobić większość zmian SEO, na których nam zależało.

przykłady kategorii w sklepie odzieżowym

Struktura

Pierwotna struktura podzielona była na kilka głównych kategorii (nadal są widoczne w górnym menu). Sprawdziliśmy dostępne produkty, zrobiliśmy analizę słów kluczowych i zaproponowaliśmy Klientowi nową, rozbudowaną strukturę. Na ten moment utworzonych zostało kilkadziesiąt kategorii, na zdjęciu część z nich.

Nacisk na treści

Po utworzeniu struktury dużą część budżetu na pozycjonowanie przeznaczyliśmy na przygotowanie treści. Na podstronach kategorii są one umiejscowione w rozwijanej sekcji Zobacz więcej, ale z punktu widzenia SEO jest to dopuszczalne rozwiązanie.

Na końcu treści umieściliśmy mikroformaty Schema FAQ (pytania i odpowiedzi):

schema faq sklep z odzieżą online

Linkowanie z zewnątrz

Dostępny budżet na linkowanie przeznaczyliśmy głównie na zdobycie linków z tematycznych artykułów o modzie publikowanych na kobiecych portalach i blogach.

Poniżej przyrost nowych linków i domen w ciągu roku:

odsyłające domeny sklep internetowy

Sezonowość i wpływ na ruch oraz sprzedaż

Zanim przejdziemy do wyników, warto poruszyć temat sezonowości. W branży modowej sezonowość mocno wpływa na osiągane wyniki.

Wiele zależy od asortymentu sklepu – jeśli ma w ofercie głównie odzież letnią (sukienki) to szczyt wypadnie od początku wiosny do połowy lata. Jeśli asortyment jest szerszy (cieplejsza odzież, sukienki na studniówkę itp.) to wtedy może być kilka sezonów w ciągu roku.

Sezonowość dla danego sklepu dość dokładnie pokazuje narzędzie Senuto. Analizuje ono aktualną widoczność sklepu (na jakie frazy pojawia się w wynikach) i przedstawia prognozę zmian ruchu zależnie od niskiego i wysokiego sezonu:

sezonowość w branży

Pokryło się to z danymi o wejściach u naszego Klienta, gdzie sezon rzeczywiście trwał od marca do lipca:

sezonowość w branży mody

Uzyskane efekty

Pierwsze miesiące współpracy to wspomniane wyżej działania jak układanie i wdrażanie struktury, przygotowanie treści, optymalizacja. Dlatego efekty i zmiany w widoczności i ruchu widać z małym opóźnieniem.

Zauważalne wzrosty pojawiły się w kwietniu, potem mocniejsze w czerwcu/lipcu.

Poniżej zmiana liczby wyświetleń w wynikach wyszukiwania:

wyświetlenia sklep odzieżowy

Od marca, wraz z kolejnymi zmianami i dodawanymi treściami, zaczęło pojawiać się więcej fraz w wynikach wyszukiwania.

Przyrost fraz w top 10:

przyrost słów top10 sklep odzieżowy online

Przyrost fraz w top 20.

Widać tutaj, że mamy spory potencjał – na drugiej stronie wyników Google mamy ponad 600 fraz. Po ich wypozycjonowaniu do top 10 ruch organiczny w sklepie powinien znacznie urosnąć.

przyrost słów kluczowych top20 sklep odzieżowy online

Przyrost fraz w top 50. To nam pokazuje potencjał długiego ogona oraz głównych fraz, które są już widoczne w top 50.

przyrost słów top50 sklep odzieżowy online

Na razie większość ruchu organicznego pochodzi z fraz długiego ogona. Są one łatwiejsze do wypozycjonowania i dlatego pojawiają się wyżej w pierwszej kolejności. . Oczywiście w działaniach nie pomijamy fraz mocno szukanych, które mają potencjał na sprowadzenie dużego ruchu i sprzedaży.

Poniżej przykłady tych fraz:

słowa kluczowe ogon

Na moment pisania tego case study mamy:

  • 144 frazy w top 10
  • 803 frazy w top 20
  • 2661 frazy w top 50

Jak widać na pokazanych wyżej wykresach przyrostu widoczności, trend jest mocno wzrostowy.

W najbliższym czasie, przy kontynuowaniu linkowania i rozbudowy sklepu, coraz więcej fraz z drugiej i dalszych stron wyników będzie przechodziło do top 10. To przełoży się zauważalnie na osiągane wyniki sprzedażowe sklepu jak również wzrost na wykresach ruchu i widoczności.

aktualna widoczność sklepu

Podsumowanie pozycjonowania sklepu odzieżowego

Przez pierwsze miesiące współpracy nie było widać efektów, ale to właśnie w tym czasie mocno pracowaliśmy nad treściami, strukturą oraz optymalizacją. Wdrożone zmiany zaczęły przekładać się na efekty w marcu, a od połowy roku trend wzrostowy mocno przyspieszył.

Czy można było osiągnąć takie efekty szybciej, wypracować większą widoczność i ruch? Jak najbardziej. Wspomnieliśmy, że tutaj budżet na pozycjonowanie był dość ograniczony, bo priorytetem były działania reklamowe.

Z punktu widzenia ROI, czyli zwrotu zainwestowanych pieniędzy efekty są bardzo dobre (widać to również po wynikach sprzedaży z kanału organicznego, ale ich tu nie pokazaliśmy).

Sklep jest w dobrej sytuacji – udało się zbudować solidne fundamenty pod dalsze wzrosty. Trend wzrostowy w widoczności oznacza, że dalsze działania jak:

  • dodawanie nowych produktów
  • kontynuowanie rozbudowy struktury
  • dodawanie treści
  • utworzenie bloga

będą przekładały się na wzrosty widoczności i ruchu.

sprawdź też

Porozmawiajmy

Powiedz nam czego potrzebujesz

Kontakt