fbpx

Skutecznie analizuj ruch na stronie internetowej

Analityka internetowa

Wszystkie nasze usługi opieramy na analityce internetowej.

Tylko dzięki analityce zachowania użytkowników na stronie możemy określić, które źródła ruchu są najbardziej efektywne, a które elementy serwisu wymagają poprawy.

Każda strona powstaje, aby spełnić konkretny cel.

Jednak nie każdy mierzy, czy stronie się to udaje.

Dobrze wdrażana i regularnie wykorzystywana analityka serwisu internetowego może pozwolić na wyciągnięcie wielu wniosków, dotyczących zachowania użytkowników na stronie, ich preferencji i sposobu myślenia, a także pomóc w wykryciu potencjalnych błędów w funkcjonowaniu lub architekturze Twojego serwisu.

analityka-internetowa-wykresy

Najważniejsze powody, dla których warto wdrożyć analitykę

 • Pomaga skupić się na najefektywniejszych formach promocji serwisu. Dzięki temu podejmujesz decyzję o formach promocji nie na podstawie własnych przeczuć, ale na bazie twardych danych.
 • Pozyskuje informacje o profilu naszych użytkowników. Im więcej wiesz o swoich klientach, tym lepsze i bardziej dopasowane usługi będziesz w stanie zaoferować.
 • Odkrywa najczęściej konwertujące grupy klientów A to pozwala dopasować działania tak, by adresować je do konkretnej grupy docelowej. Umożliwia też ograniczenie kierowania reklam do osób, które ostatecznie nie są zainteresowane usługami.
 • Mierzy skuteczność podejmowanych działań marketingowych Na podstawie danych będziesz mógł ocenić, czy stosowane metody promocji się opłacają, z których należy zrezygnować, a w które warto zainwestować więcej, by cieszyć się większymi zyskami.
 • Pozwala wyodrębnić grupy odbiorców do remarketingu Dzięki grupom odbiorców masz możliwość dostarczania dedykowanego przekazu konkretnym grupom użytkowników Twojej strony, a także poszukiwania osób podobnych do tych, które już korzystały z serwisu.
 • Zaoszczędza czas dzięki spersonalizowanym raportom Przygotowywane przez nas raporty pozwolą w okamgnieniu zorientować się w najistotniejszych parametrach strony w zakresie korzystania z niej przez użytkowników, a w połączeniu z naszymi rekomendacjami umożliwią podejmowanie skutecznych decyzji.

Przede wszystkim optymalizacja i oszczędność

analityka-wykres-kolowy

Wdrożenie analityki pozwala zoptymalizować Twoje wydatki na promocję i zaoszczędzić Twój czas. Dzięki pomiarowi realizacji celów wiadomo jak różne formy promocji serwisu działają. Dowiesz się, czy podejmowane działania zapewniają zwrot z inwestycji, asystują w konwersji, jednym słowem – czy są opłacalne.

Z doświadczenia wiemy, że nie wszystko jest widoczne na pierwszy rzut oka. Rozwój techniki sprawia, że użytkownik odwiedza naszą stronę ze swojego telefonu dzięki reklamie Google Ads w drodze z pracy, następnie wraca po włączeniu domowego komputera i zapoznaje się z produktami, a na kupno decyduje się dopiero po remarketingu na Facebooku.

To, co pozornie przynosi oszałamiające efekty, może się okazać umiarkowanie efektywną formą reklamy. Z kolei prawdziwe źródła konwersji mogą pozostać ukryte, jeśli ruch na stronie jest w niewłaściwy sposób mierzony lub analizowany.
Dlatego tak ważne jest pozyskiwanie jak największej ilości danych… od teraz.

Analityka internetowa – co proponujemy

Konfiguracja analityki

Konfiguracja analityki to nie tylko wklejenie do kodu strony skryptu Google Analytics. Owszem, jest to niezbędna podstawa, pozwalająca na wydobycie najbardziej bazowych wniosków, jednak do podejmowania trafniejszych decyzji dotyczących budżetowania i form promocji, jest to niewystarczające. Samo zainstalowanie kodu nie sprawi, że będziemy automatycznie pozyskiwać dane dotyczące konwersji czy liczby pozyskanych przez nas kontaktów. Zapewniamy więc odpowiednią konfigurację Google Analytics, dopasowaną do strony, na której zbierane są dane. Każdy serwis internetowy jest inny, na każdym w inny sposób będzie następowało zliczanie danych dotyczących konwersji czy formularzy. Dzięki naszym działaniom sposób zbierania danych, jak i pozyskiwane informacje będą zgodne z Twoimi celami.

Regularna analiza ruchu w serwisie

Do wyciągania wniosków niezbędne jest stałe analizowanie zebranych danych. Tylko dzięki właściwemu przełożeniu danych na dające się wdrożyć modyfikacje w promocji możliwe będzie wykorzystanie zebranych informacji. W ramach naszych działań analitycznych zapewniamy stały monitoring ruchu na stronie, pozwalający na natychmiastowe dostrzeganie potencjalnych szans jak i możliwych problemów i błyskawicznie przekazujemy rekomendacje, w jaki sposób należy zareagować. Pozwala to natychmiastowo optymalizować sposób działań promocyjnych jak i założenia dotyczące rozdysponowania budżetów.

Raporty

Oprócz naszych bieżących rekomendacji, comiesięcznie przygotowujemy raport analityczny, który dzięki wygodnej, interaktywnej formie pozwoli Ci zapoznać się ze szczegółami funkcjonowania Twojego serwisu i na własną analizę dotychczasowych działań promocyjnych. Raporty są dostosowywane pod kątem celów klienta, zawierają przy tym również nasze wskazówki, komentarze i rekomendacje.

Jak konfigurujemy

Cele i zdarzenia

Tworzymy odpowiednie zmienne, triggery i tagi w Google Tag Manager dzięki czemu przesyłamy do zewnętrznych narzędzi informacje o wykonanych zdarzeniach na stronie.

Zapewniamy również wsparcie przy konfiguracji śledzenia e-commerce i enhanced e-commerce, dzięki czemu na Twojej stronie będą zbierane bardzo szczegółowe informacje, dotyczące konwersji.

Na podstawie otrzymanych eventów tworzymy cele w Google Analytics lub analizujemy kampanie reklamowe Google Ads i na Facebooku.

Stałe raportowanie

Wykorzystujemy Google Data Studio do comiesięcznych raportów.
Pozwala to klientowi w mgnieniu oka zapoznać się ze stanem strony internetowej. Wszystkie najważniejsze informacje skondensowane są na paru stronach w formie przejrzystych wykresów.

Dla tych co lubią sprawdzać swoje statystyki codziennie dajemy dostępy do dynamicznie aktualizujących się raportów w Google Data Studio.

analityka-internetowa-analiza-danych

Co można mierzyć na stronie

 • Podstawowa konfiguracja Google Analytics zapewnia informacje o ruchu na stronie, jego źródłach i o użytkowników.
 • Dla sklepów on-line konieczne jest dodatkowa konfiguracja śledzenia e-commerce, która zapewni dane o dokonanych przez użytkowników konwersjach.
 • W przypadku stron, dla których dodatkowo jest prowadzona kampania Ads konieczne jest połączenie kont Google Ads i Google Analytics oraz stworzenie grup odbiorców.
 • Bazowe wdrożenie analityki w obrębie Google Tag Managera opiera się głównie na otagowaniu poprawnego wypełnienia formularzy kontaktowych, kliknięć w adresy email i numery telefonów, udostępnień i przejść na profile social media, filmików umieszczonych na stronie, stopnia przescrollowania strony przez użytkownika
 • Ponadto często mierzone są zdarzenia związane z UX strony, jak np. kliknięcia w różne przyciski i sposób poruszania się użytkownika po stronie. Sprawdzamy też czy wdrożone rozwiązania są używane przez użytkowników.

Najczęściej przez nas używane źródła danych analitycznych

Google Analytics

To bezpłatne i proste w implementacji narzędzie, dostarczające informacji o ruchu i zachowaniu użytkowników na stronie. W bazowej implementacji jest absolutną podstawą analityki w serwisie internetowym. Dodatkowe konfiguracje pozwalają jednak na wyciągnięcie z tego narzędzia znacznie większej ilości bardzo wartościowych danych, które można skutecznie wykorzystywać do podejmowania kluczowych decyzji biznesowych.

Google Tag Manager

GTM umożliwia konfigurowanie śledzenia własnych zdarzeń w ramach Google Analytics. Pozwala on na mierzenie rzeczy, których nie obejmuje klasyczna konfiguracja GA, dzięki czemu możliwy jest dostęp do bardzo szczegółowych danych, pozwalających na podejmowanie znacznie bardziej świadomych decyzji, niż korzystając tylko z narzędzia Analytics. W części przypadków Google Tag Manager wymaga do obsługi wiedzy programistycznej, gdyż do jego działania konieczne jest tworzenie linii kodu, jednak takie działanie przynosi informacje, które przynosi bezcenne z decyzyjnego punktu widzenia dane.

Google Search Console

To narzędzie pokazuje, jaka jest widoczność naszej witryny w wyszukiwarkach internetowych, a także dostarcza informacji o ewentualnych błędach, które tę widoczność zaniżają. Pozwala na wydobycie wielu danych dotyczących słów kluczowych, które warto wykorzystać do promocji serwisu.

Google Ads

W przypadku gdy dla strony prowadzona jest kampania Google Ads, dane dotyczące jej efektów są również cenną podstawą do działań analitycznych. Dzięki nim mamy możliwość poznać zapytania użytkowników powiązane z naszą stroną oraz dowiedzieć się jak poszczególne słowa kluczowe radzą sobie z przynoszeniem serwisowi konwersji.

Keywords Planner

Narzędzie to jest uzupełnieniem Google Ads, pozwala na wyszukiwanie i testowanie zasięgów słów kluczowych i planowanie działań związanych z płatną reklamą lub pozycjonowaniem, a także dostosowanie zawartości strony do tego, czego poszukują użytkownicy.

Crazy Egg

Crazy Egg służy przygotowaniu heatmap (map ciepła), obrazujących sposób poruszania się użytkowników po serwisie. Narzędzie to jest łatwe w implementacji, dostarcza wielu cennych informacji dotyczących tego, w jaki sposób użytkownicy korzystają ze strony, co pozwala na wyciągnięcie wniosków, służących dokonywaniu ewentualnych korekt i modyfikacji.

Oprócz wyżej wymienionych stosujemy również wiele innych narzędzi, których wykorzystanie jest uzależnione od budowy serwisu i działań niezbędnych do podjęcia, by zebrać jak najwięcej użytecznych danych do analizy.

FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat analityki internetowej?

Czy to ja mam zdecydować co będzie mierzone na stronie?

Wspólnie z klientem ustalamy co jest celem serwisu i określamy, co powinno być mierzone i analizowane oraz na czym mamy skupić się w raportach. Bazując na naszym doświadczeniu i wiedzy podpowiadamy co warto mierzyć.

Kto wdraża Google Tag Managera?

Tworzymy i zarządzamy kontenerem Google Tag Manager. Dodanie kodu kontenera do strony możemy również wykonać sami (po otrzymaniu dostępów do serwera FTP i zrobieniu kopii zapasowej edytowanych plików) albo zlecić to współpracującemu z klientem programiście.

Czy będę otrzymywać raporty?

Tak, wysyłamy klientom comiesięczne raporty w formie plików PDF. Wszystkim klientom współpracującym z innymi agencjami (np. e-PR) lub takich którzy lubią sami sprawdzać swoje statystki udostępniamy raporty w Google Data Studio, gdzie mogą samodzielnie sprawdzać wyniki dla poszczególnych zakresów czasowych.

sprawdź też

Porozmawiajmy

Powiedz nam czego potrzebujesz

Kontakt