fbpx

Sklep e-commerce lejdi.pl z odzieżą dla kobiet – case study SEO

Znaczenie ROI przy układaniu strategii pozycjonowania

lejdi sklep

Case study przedstawia działania SEO dla sklepu z odzieżą dla kobiet lejdi.pl . Jest to ciekawy przypadek, bo już na początku prac sklep miał dobrą widoczność. Musieliśmy tak ułożyć strategię działań, by poprawić pozycje najważniejszych fraz, które pomogą zwiększyć sprzedaż.

Widoczność a główne frazy – nasze cele i strategia

Zacznijmy od kwestii widoczności sklepu. W naszych działaniach w Carted lubimy zaczynać projekty e-commerce od poprawy widoczności sklepu i zaufania samej domeny. Głównie z trzech powodów:

 • W wielu przypadkach taki ruch długoogonowy przekłada się na sprzedaż
 • Budżety na działania są ograniczone i jest to łatwiejszy cel do osiągnięcia niż walka o kilka najważniejszych fraz obstawionych w top 5 przez Allegro czy innych najważniejszych konkurentów sklepowych
 • Później łatwiej jest powalczyć o główne frazy gdy domena jest bardziej zaufana, jest struktura która pracuje i którą można wykorzystać (choćby do linkowania wewnętrznego)

Trzeba odpowiednio wyczuć moment kiedy ruch długoogonowy jest wystarczający i lepiej skupić się na najważniejszych frazach sprzedażowych związanych z asortymentem.

Pułapka polega na tym, że jeśli skupiamy się na ruchu z długiego ogona a zapomnimy o poprawie pozycji głównych fraz to często rozmywamy ruch. To znaczy, ruch rośnie, ale przestaje się to przekładać na sprzedaż. Po prostu ruch pochodzi z coraz bardziej ogonowych fraz, luźno związanych z asortymentem. Wykres widoczności wygląda ładnie:

wykres widoczności drogerii internetowej

Ale nie zawsze wzrost widoczności przekłada się na wzrost sprzedaży.

W tym przypadku już na początku działań sklep miał dobrą widoczność. Dlatego w strategii skupiliśmy się mocniej na działalności przy głównych frazach, które mogą pomóc zwiększyć sprzedaż.

Osiągnęliśmy to na kilka sposobów, opisanych niżej.

Struktura jako pomoc dla głównych fraz

Przeanalizowaliśmy widoczność pod kątem najważniejszych fraz. Dobraliśmy te frazy, które są mocno szukane, ale nie były ujęte w strukturze. Utworzyliśmy około 40 nowych kategorii i podkategorii.

Pomogło to nam dzięki temu że:

 • robot Google ma bezpośrednio podstronę pod dane zapytanie, z treścią, ze słowami kluczowymi w tagach
 • dana podstrona jest ujęta w strukturze (pojawia się w menu) co daje jej dodatkową moc

Struktura w praktyce:

przykład struktury menu seo

Linkowanie wewnętrzne jako wsparcie

Dzięki temu, że pod wszystkie najważniejsze, szukane słowa kluczowe mogliśmy dopasować konkretne landingi to mogliśmy przejść do ich wzmocnienia poprzez linkowanie wewnętrzne.

To znaczy z miejsc jak:

 • wpisy blogowe,
 • opisy innych kategorii,
 • produkty,

dodaliśmy linki wewnętrzne ze sprzedażowymi kotwicami.

Linkowanie wewnętrzne ma ten plus, że można dużo bezpieczniej (w granicach rozsądku) używać fraz sprzedażowych jako kotwice linków. A takie sprzedażowe kotwice pomagają nam w promowaniu konkretnych fraz.

Dodatkowo linki wewnętrzne przesyłają też oczywiście moc pomiędzy podstronami.

Content, blog

Uzupełnieniem działań były treści. Tutaj skupiliśmy się na:

 • przygotowaniu treści na podstrony najważniejszych landingów (czyli przeważnie kategorii i podkategorii pod główne słowa kluczowe)
 • przygotowaniu treści blogowych, które mogły nam pomóc w promocji głównych fraz. Przykładowo mamy utworzony landing – podstronę kategorii suknie ślubne. Możemy dodać na bloga kilka tekstów związanych ze ślubną modą. Następnie w tych tekstach możemy umieścić tematyczne linki wewnętrzne wskazujące na kategorię sukni ślubnych
 • przygotowaniu treści na najważniejsze produkty, które pojawiały się na szukane, sprzedażowe frazy. Nie tylko struktura kategorii i podkategorii ściągała ruch przy szukanych frazach. Była tu również grupa produktów, która miała swój udział w ściąganym ruchu. Zrobiliśmy analizę i wybraliśmy kilkadziesiąt produktów z największym potencjałem.

Aby maksymalnie wykorzystać potencjał treści przygotowaliśmy dokładne analizy z pomocą narzędzi Surfer SEO, KWFinder. Dzięki temu mieliśmy pewność, że teksty pisane przez copywriterów będą zawierały wszystkie najważniejsze frazy stosowane również przez konkurencję z top 10.

Teksty uzupełniliśmy też o mikroformaty Schema FAQ, czyli pytania i odpowiedzi.

Linkowanie z zewnątrz

Przy działaniach nastawionych na promocję trudniejszych, szukanych fraz potrzebne są też linki z zewnątrz. Na szczęście przy kobiecych tematach takich jak ten można dość łatwo znaleźć dobre lokalizacje – tematyczne portale kobiece pod publikację artykułów sponsorowanych, fora dyskusyjne, blogi poświęcone modzie i inne.

Dlatego nastawiliśmy się tutaj na zbudowanie zróżnicowanego profilu linków jak powyżej (czyli kilka różnych źródeł linków), z tematycznych miejsc jak artykuły czy dyskusje.

backlinki lista

Efekty

Sklep utrzymuje dobrą widoczność na poziomie 3000 fraz w top 10, 13000 fraz w top 50. SPora część fraz jest na najlepszych pozycjach top 3 bo jest to około 840 fraz:

widocznosc sklepu online

Jak pisaliśmy na początku, można dalej budować tu widoczność. Jednak celem była poprawa szukanych fraz, które mogą przełożyć się na sprzedaż. To się udało osiągnąć:

przyklady fraz

Pokazuje to też wysoki ekwiwalent Google Ads:

Obecny ruch wyceniany jest na około 41000zł. W głównej mierze właśnie dzięki dobrej widoczności na najważniejsze frazy kluczowe, co przekłada się na wartościowy ruch.

Podsumowując

Nie ma jednej, uniwersalnej strategii SEO dla sklepów internetowych. Działania trzeba dobrać tak, by były dopasowane do bieżącej sytuacji sklepu, stanu domeny.

W podjęciu decyzji pomoże planowanie z uwzględnieniem ROI, czyli zwrotu z inwestycji:

 • Jaki jest budżet na działania,
 • Jaka bieżąca widoczność, pozycje na najważniejsze frazy,
 • Jakie są najważniejsze produkty, kategorie.

W wielu przypadkach zaczynamy od budowy widoczności, ale są też takie sklepy, które już tego nie potrzebują. Zamiast większej widoczności ważniejsze dla nich jest zwiększenie ROI, a to można osiągnąć najszybciej poprzez zwiększenie wartości ruchu, między innymi dzięki podniesieniu pozycji najważniejszych fraz kluczowych.

sprawdź też

Porozmawiajmy

Powiedz nam czego potrzebujesz

Kontakt