fbpx

Czy sklep internetowy z pozycjonowaniem w pakiecie jest dobrym rozwiązaniem?

Sklep internetowy z pozycjonowaniem to nic innego jak strategia sprzedaży. Agencje marketingowe w tym przypadku tworzą e-commerce w określonej cenie, np. 5 tysięcy złotych netto i do tego dodają działania SEO bez żadnych dopłat. Na pierwszy rzut oka rozwiązanie to wygląda bardzo obiecująco. Jak natomiast jest w praktyce? Czy sklep internetowy z pozycjonowaniem się opłaca? Sprawdźmy!

Sklep internetowy z pozycjonowaniem – omówienie zakresu działań

Załóżmy, że właśnie wykonałeś przelew na 5 tysięcy złotych netto, wysłałeś potwierdzenie transakcji i specjaliści zaczynają działać. Czy od początku będą to wyjątkowo ambitne wdrożenia, które pozwolą uzyskać Twojej firmie przewagę konkurencyjną w ciągu kolejnych kilkunastu lub może nawet kilku miesięcy? Chcielibyśmy tak sądzić. Od każdego przypadku są konkretne reguły, natomiast zazwyczaj wygląda to w następujący sposób:

  • Specjaliści wdrażają podstawowe linkowanie z własnych zaplecz SEO. Nie zdaje się to na wiele, natomiast nieco podnosi autorytet Twojej domeny w Google. W perspektywie miesiąca zajmuje im to maksymalnie 2-3 roboczogodziny (lub nawet mniej);
  • Kolejnym krokiem jest optymalizacja kilku najważniejszych podstron w Twoim serwisie. Dotyczy to przykładowo zakładek: „Serwis fotowoltaiki”, „Serwis pomp ciepła”, „Fotowoltaika dla biznesu” oraz „Fotowoltaika dla rolnika”. Zazwyczaj działania polegają na dodaniu słów kluczowych, stworzeniu wewnętrznego linkowania oraz dopisaniu tysiąca znaków na podstronę. Proces SEO obejmuje również restrukturyzację nagłówków na konkretnych podstronach. Czas wykonania oscyluje w granicach 1-2 roboczo godzin.

Czasami również fachowcy zajmą się przyspieszeniem Twojej strony, aby jej wynik w GTMetrix wynosił ok. 70-80 performance.

Dobry wynik optymalizacji

Zdj 1. Dobry wynik optymalizacji w GTMetrix.

W takim razie co dzieje się dalej z Twoim sklepem internetowym, który wykupiłeś w pakiecie z SEO na cały rok? Niewiele. Specjaliści kontynuują link building i nic więcej nie robią. Czy w perspektywie 12 miesięcy Twoja strona dzięki takim działaniom zacznie wyświetlać się klientom w Google? Raczej nie, ze względu na bardzo małą intensywność działań oraz wątpliwą jakość pozyskiwania linków.

Czy firmy oferujące sklep internetowy z pozycjonowaniem oszukują klientów?

Nie można stwierdzić, że firmy oferujące sklep internetowy z pozycjonowaniem oszukują klientów. Tego typu usługodawcy wywiązują się ze swojej umowy, którą podpisał klient, ponieważ stworzyli sklep zgodny z zasadami SXO (SEO + UX), a dodatkowo zajmują się jego pozycjonowaniem.

Haczykiem jest bardzo okrojony zakres działań, ograniczający się wyłącznie do niskiej jakości link buildingu (zazwyczaj ze spamerskich zaplecz SEO) oraz śladowych zmian w witrynie, które nie wnoszą nic znaczącego do jej widoczności.

Reasumując, po prostu nie jest tak różowo, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Jednak będąc w 100% szczerym – czego oczekuje klient, który otrzymuje sklep internetowy poniżej ceny rynkowej (za 5 tysięcy złotych), wraz z SEO? Sam e-commerce kosztuje zazwyczaj ok. 5-15 tysięcy złotych. Z kolei ceny działań pozycjonerskich zaczynają się od tysiąca złotych netto miesięcznie, zazwyczaj wynosząc jednak pomiędzy 2-3 tysiące złotych miesięcznie.

Co ciekawe – nawet jeśli byśmy rozłożyli te 5 tysięcy z SEO na 12 miesięcy (bez sklepu internetowego), żadna rzetelna firma nie podjęłaby się pozycjonowania, ponieważ miesięczna stawka (416 zł netto) pozwoliłaby na jeden wysokiej jakości link z branżowej strony lub dwa artykuły blogowe.

Agencje po prostu nie chcą dokładać do biznesu, dlatego ograniczają się do zrobienia podstawowego sklepu e-commerce i wdrożenia śladowych działań SEO.

Patrząc na to z drugiej strony – jeżeli pracy nie da się wykonać solidnie, partnerzy nie powinni oferować takich cen. Z tym zgadzamy się w 100%, natomiast zawsze znajdą się firmy marketingowe, które nie będą miały skrupułów, aby oferować klientom wątpliwe usługi. Będą też klienci szukający rozwiązań zdecydowanie poniżej ceny rynkowej, ponieważ według ich toku rozumowania – nie ma sensu przepłacać. I tak to właśnie wygląda.

Z czym się wiąże porządne pozycjonowanie rozliczane co miesiąc?

Ten segment artykułu poświęcimy określeniu, z czym wiąże się porządne pozycjonowanie rozliczane co miesiąc, które pozwoli Twojej firmie wypracować solidną przewagę konkurencyjną oraz zbudować autorytet marki z punktu widzenia Google, jak i użytkowników.

Poniżej przedstawiamy najistotniejsze informacje dot. działań pozycjonerskich, na które możesz sobie pozwolić inwestując w granicach kilku tysięcy złotych netto miesięcznie.

Przeprowadzenie audytu SEO

Audyt SEO to absolutna konieczność. Działania należy podejmować na podstawie konkretnych danych – i tak też robimy w Carted.

W pierwszej kolejności zapoznajemy się z Twoją witryną. Zapisujemy, jakie ma wady oraz co ją wyróżnia spośród konkurencji, wypisując zalety. Następnie myślimy nad potencjalnymi wdrożeniami mającymi za zadanie usprawnienie Twojego e-commerce.

rodzaje i cele audytów

Zdj 2. Rodzaje i cele audytów.

Stworzenie strategii pozycjonerskiej

Na podstawie informacji audytorskich, tworzymy przemyślaną i przyszłościową strategię SEO. Weryfikujemy budżet, jaki mamy oraz potencjalny okres trwania umowy.

Plan działań opieramy o najnowsze standardy branżowe w połączeniu z naszymi doświadczeniami we współpracy z najwybitniejszymi markami.

Może on obejmować takie elementy jak:

  • Optymalizacja on-site (struktura URL, meta tagi, struktura nagłówków);
  • Optymalizacja treści pod kątem fraz kluczowych;
  • Budowa silnych linków zwrotnych (link building);
  • Ulepszanie szybkości ładowania strony (PageSpeed);
  • Wdrożenie i optymalizacja schema markup;
  • Mobilna optymalizacja i AMP (Accelerated Mobile Pages);
  • Poprawa dostępności i UX strony;
  • Optymalizacja struktury breadcrumbs (nawigacji okruszkowej);
  • Zarządzanie i poprawa mapy strony XML;
  • Optymalizacja obrazów i tagów ALT;
  • Wdrożenie i monitorowanie HTTPS i HSTS;
  • Optymalizacja paginacji i kanonicznych linków;
  • Analiza i poprawa CTR w wynikach wyszukiwania;
  • Zarządzanie kodem JavaScript i CSS w kontekście SEO;
  • Monitorowanie i naprawa błędów 404 oraz przekierowań 301;
  • Implementacja i monitorowanie Content Security Policy (CSP);
  • Optymalizacja serwera i czasu odpowiedzi TTFB (Time to First Byte);
  • Badanie i poprawa tzw. głębokości crawlowania przez roboty wyszukiwarek;
  • Optymalizacja i zarządzanie meta robots i plikiem robots.txt;
  • Wykorzystanie danych strukturalnych do wzbogacenia tzw. snippetów w SERP-ach;
  • Analiza i optymalizacja wewnętrznego linkowania;
  • Monitorowanie i optymalizacja Mobile First Indexing;
  • Badanie konkurencji i analiza luk w słowach kluczowych;
  • Optymalizacja treści pod kątem wyszukiwań głosowych;
  • Wprowadzenie dynamicznego renderowania dla skomplikowanych stron JS.

Powyżej przedstawiliśmy przykładowe elementy. Konkretne rozwiązania, które wdrożymy na Twoją stronę, podamy po konsultacji oraz przeanalizowaniu witryny. O wszystkim Cię poinformujemy.

Wdrożenie elementów technicznych

Gdy już przeprowadzimy audyt SEO i opracujemy strategię pozycjonerską, przechodzimy do implementacji elementów technicznych. Na tym etapie przyspieszamy Twoją stronę, wdrażamy rozwiązania sprawiające, że będzie ona bardziej interaktywna oraz stabilna wizualnie.

Dodajemy również meta title i description do każdego opisu produktu. Każdy z wymienionych tagów zostaje dostosowany do treści strony, aby był spójny z frazami kluczowymi, na które pozycjonujemy Twój e-commerce.

Wprowadzamy także odpowiednie dane strukturalne (schema markup), które pomogą wyszukiwarkom lepiej zrozumieć zawartość Twojej strony. Dzięki temu będzie lepiej prezentowała się w organicznych wynikach wyszukiwania. Dane te mogą obejmować informacje o produktach, recenzjach i wielu innych.

schema org

Zdj 3. Schema.org w praktyce.

Korzystając z najlepszych praktyk SEO, optymalizujemy wewnętrzne linkowanie, aby ułatwić nawigację użytkownikom i robotom wyszukiwarek. W konsekwencji najważniejsze treści na Twojej stronie będą łatwo dostępne, a struktura serwisu okaże się logiczna oraz przejrzysta.

Monitorujemy także potencjalne problemy z dostępnością strony, np. błędy 404 czy problemy z wczytywaniem zasobów, i szybko je naprawiamy.

W taki mniej więcej sposób przebiega nasza praca. Obejmuje ona zdecydowanie więcej implementacji oraz wdrożeń.

Jeżeli chcesz poznać skrupulatnie każdy element, który wdrożymy do Twojego e-commerce, rozpocznij z nami współpracę, a wszystko Ci wytłumaczymy.

Tworzenie angażujących treści oraz ich optymalizacja SEO

Po tzw. dopięciu każdego elementu obejmującego techniczne SEO, przechodzimy do tworzenia treści, które są fundamentem każdej strategii pozycjonerskiej. Im więcej contentu, tym szybciej Twoja strona stanie się widoczna dla większej liczby kontrahentów.

Zaczynamy od utworzenia opisów kategorii – zarówno dla najważniejszych, jak i mniej ważnych segmentów witryny. Są to teksty na około 2-3 tysiące znaków ze spacjami z istotnymi frazami kluczowymi mające na celu maksymalizację widoczności danej kategorii w SERP-ach.

Dobrym przykładem jest opis kategorii „Perfumy” w serwisie Douglas:

opis kategorii

Zdj 4. Opis kategorii „Perfumy” na stronie Douglas.

Wpisy tego typu mają charakter informacyjny. Ich zadaniem jest zapoznanie klienta z daną kategorią oraz rozbudowanie linkowania wewnętrznego. Zazwyczaj znajdują się na górze podstrony. Niektórzy właściciele e-commerce wdrażają opisy kategorii na samym dole, co nie wpływa negatywnie na SEO. Zabieg ten stosuje się w przypadku dłuższych opisów, takich jak powyższy.

Po kompleksowym zoptymalizowaniu i utworzeniu wszystkich opisów kategorii, które są istotne pod kątem sprzedażowym, przechodzimy do przygotowania opisów produktów. Są to krótkie formy zapoznania klienta z produktem nieprzekraczające zazwyczaj tysiąca znaków ze spacjami.

Opis mebla łazienkowego

Zdj 5. Opis mebla łazienkowego firmy Komfort.

Wraz z rozbudowywaniem Twojej oferty, będziemy dodawać nowe opisy produktów i kategorii oraz aktualizować treści dot. starszych towarów.

Ostatnim elementem w przypadku contentu są wpisy blogowe. Nasi klienci zazwyczaj zamawiają od 4 do 16 artykułów miesięcznie, które będą rozwijały ich bloga. To obecnie jeden z najlepszych sposobów, aby rozwinąć tzw. długi ogon fraz kluczowych (czyli wyrażenia składające się z więcej niż 3-4 wyrazów) i pozyskać stałych oraz zdecydowanych interesantów.

Ważną informację jest fakt, że 91,8% użytkowników Google wyszukuje właśnie za pomocą fraz long tail SEO. Są to pytania lub twierdzenia takie jak:

  • „Gdzie kupić ekologiczne zabawki dla niemowląt?”
  • „Jakie są najlepsze żelazka do 1 000 zł?”
  • „Ile kosztuje dobry komputer?”
  • „Jakie kosmetyki naturalne wybrać?”
  • „Krem do cery suchej dla kobiet po pięćdziesiątce”

We wpisie blogowym poruszającym podobne tematy, zajmujemy się przede wszystkim edukacją czytelników. Naszym celem jest zbudowanie zaufania użytkownika, które przełoży się na chęć zakupu produktów proponowanych we wpisie blogowym lub po prostu wejście na podstronę produktową, którą wewnętrznie linkujemy.

Link building

Kontynuując działania content marketingowe, zajmujemy się link buildingiem. Zależy nam na rozwiązaniach, które przyniosą realne korzyści dla Twojego biznesu. Dlatego tworzymy wpisy blogowe mające potencjał na bycie tzw. viralami, aby ludzie po prostu chętnie je udostępniali. Zbuduje to naturalny profil linków bez dodatkowych kosztów z Twojej strony.

Posiłkujemy się również linkami z tzw. artykułów gościnnych. Kontaktujemy się z firmami posiadającymi podobne profile działania do Twojej i oferujemy utworzenie artykułu na ich stronę w zamian za link dofollow, który wzmocni autorytet Twojego e-commerce. To naturalna współpraca – my dajemy content, a oni w zamian link dofollow.

I mniej więcej w taki sposób wygląda cały proces pozycjonowania w Carted:

  • Nie narażamy klientów na dodatkowe koszty,
  • Stosujemy działania SEO zgodne z najnowszymi standardami wyszukiwarek,
  • Praktykujemy wyłącznie White Hat SEO (legalne praktyki pozycjonowania).

Pozycjonowanie w Carted jako Twoja droga do wypracowania przewagi konkurencyjnej

Jesteśmy fair wobec klientów. Zależy nam na ich sukcesie. Wiemy, że wypozycjonowanie firmy klienta = dodatkowe case study na naszą stronę potwierdzające skuteczność prowadzonej przez nas agencji marketingowej.

Do tej pory zrealizowaliśmy setki udanych, wieloletnich współprac. Wszelkie pozytywy współpracy z Carted zobaczysz na naszej stronie. A teraz sprawdź najważniejsze projekty, z których jesteśmy niezmiernie dumni:

Zaczynając z nami kooperację, wybierasz rzetelne pozycjonowanie odbywające się w stałym kontakcie ze specjalistami. Jeśli masz pytania, możesz do nas w każdej chwili zadzwonić.

Chętnie odpowiemy na nurtujące Cię kwestie i zdradzimy sekrety naszej pracy – dlaczego, jak i kiedy implementujemy konkretne rozwiązania.

Jesteśmy partnerem Google od 2018 roku. W konsekwencji posiadamy w zespole nie tylko specjalistów SEO, ale także Google Ads, gdybyś chciał również szybkich efektów w postaci konwersji oraz dodatkowych sprzedaży.

Porozmawiajmy o tym, jak możemy wyskalować Twój biznes w ciągu kolejnego roku. Prace są możliwe już od 1 000 zł netto miesięcznie, natomiast zachęcamy do nieco większej inwestycji, aby efekty były widoczne jak najszybciej i w jak największej skali.

Wypełnij ten formularz kontaktowy. Poznajmy się. Wprowadzimy Twoją markę na zupełnie wyższy poziom.

FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat sklepu internetowego z pozycjonowaniem?

Czy warto zdecydować się na sklep internetowy w pakiecie z pozycjonowaniem?

Nie warto, ponieważ firmy, które oferują sklep internetowy w pakiecie z pozycjonowaniem, zazwyczaj dokonują jedynie minimalnych zmian na stronie i budują linki z tanich zaplecz SEO. Dotyczy to szczególnie przypadku, gdy niewielka umowa (np. na 5 000 zł) dotyczy sklepu internetowego z pozycjonowaniem gratis na cały rok.

Sklep internetowy w pakiecie z pozycjonowaniem czy klasyczna oferta pozycjonowania?

Biorąc pod uwagę aktualne standardy, dobrym rozwiązaniem będzie wybór klasycznej oferty pozycjonowania (od 1 000 zł netto miesięcznie) i stworzenie sklepu internetowego od podstaw w kwocie pomiędzy 5 000 a 15 000 zł netto.

Od jakiej kwoty pozycjonowanie będzie rzetelne?

Rzetelne pozycjonowanie zaczyna się od kwoty 1 000 zł netto miesięcznie dla lokalnych biznesów. W przypadku średniej wielkości e-commerce ceny wynoszą kilka tysięcy złotych miesięcznie.

Z czym połączyć pozycjonowanie (SEO)?

Pozycjonowanie warto połączyć z Google Ads (dawniej AdWords) oraz social media marketingiem (w tym Facebook Ads), w celu uzyskania dodatkowych konwersji oraz zakupów w ciągu kilku tygodni od rozpoczęcia kampanii.

Po jakim czasie zobaczę efekty pozycjonowania?

Efekty pozycjonowania zobaczysz po mniej więcej po 3-4 miesiącach od wdrożenia strategii SEO (np. w postaci dodatkowego ruchu z SERP-ów). Aby konwersje uległy zwiększeniu, potrzeba ok. 6-12 miesięcy, w zależności od konkurencyjności Twojej branży.

Ile kosztuje sklep internetowy stworzony pod kątem SEO?

Sklep internetowy stworzony pod kątem SEO kosztuje od 5 000 do 15 000 zł netto lub więcej. Wiele zależy od aktualnych warunków rynkowych oraz wielkości Twojego sklepu WWW.

Jaka agencja SEO stworzy sklep internetowy i go wypozycjonuje?

Zachęcamy do współpracy z naszą agencją Carted. Do każdego klienta podchodzimy kompleksowo, dbając o jego dobre imię oraz widoczność w organicznych wynikach wyszukiwania, stosując techniki White Hat SEO.

Sprawdź też

Porozmawiajmy

Powiedz nam czego potrzebujesz

Kontakt