LOADING

Zdjęcia produktów w sklepie internetowym

Jeśli sprzedajmy fizyczny towar to dobre zdjęcia są podstawą.

Z jednej strony powinny one przedstawiać jak najlepiej dany przedmiot, tak by kupujący wiedział co nabywa.

Z drugiej strony muszą to być zdjęcia atrakcyjne wizualnie.

Ludzie są wzrokowcami i trzeba wziąć pod uwagę że sam dobry opis nie wystarczy, potrzebne jest dobre zdjęcie.

W tym celu najlepiej zatrudnić fotografa. Fotografia produktowa jest dość popularna i w każdym większym mieście znajdziemy wielu fachowców świadczących taką usługę.

Jeśli jednak nie ma w pobliżu fotografa to zostaje opcja wykonania zdjęć na własną rękę.

Aparat

W przypadku robienia zdjęć na własną rękę najbardziej przyda się lustrzanka. Jednak jeśli takiej nie mamy to nawet zdjęcie wykonane telefonem powinno zdać egzamin. Aparaty w telefonach z wyższej półki jak iPhone 7 czy Samsung Edge 8 naprawdę są wysokiej klasy.

Liczne wbudowane programy i filtry pomagają wykonać atrakcyjne zdjęcia, które w zupełności sprawdzą się jako fotografia produktowa w naszym sklepie.

Wreszcie na coś przydały się te miliony zdjęć jedzenia wrzuconych na Instagrama. W telefonach Samsung jest świetny filtr Jedzenie, który łatwo pozwala wykonać ciekawe zdjęcia w zbliżeniu ;).

Studio

Aby zdjęcie nie wyglądało jak domowa sesja robiona na szybko to warto zorganizować sobie małe studio fotograficzne co o dziwo nie jest wcale aż tak kosztowne.
No chyba że sprzedawane przedmioty są naprawdę duże (auta, inne gabaryty), wtedy wystarczą zdjęcia w plenerze.

Studio – tło

Jeśli mowa o studiu to przede wszystkim potrzebne jest tło.

Wielkość tła zależy od wielkości fotografowanych przedmiotów. Dla większości małych przedmiotów wystarczy zwykłe tło 2x5m. Kupimy je w cenie około 200zł:

studio-tlo-foto

Tła dostępne są w kilku kolorach.

Najpopularniejsze to tła białe i czarne.

Zalecamy jednak wybór tła białego. Zdjęcia na białym tle najłatwiej wpasować do większości sklepów (bo dominuje jasna charakterystyka szablonów). Poza tym jeśli planujemy wystawiać towary poza sklepem dodatkowo na Allegro to będzie to warunek konieczny.

Niedawno Allegro wprowadziło zmiany w regulaminie i wymagają zdjęć na białym tle, co według nich wygląda bardziej profesjonalnie. Nie ma co tu zaczynać dyskusji nad zasadnością takiego kroku. Produkt na białym tle będzie dobrze wyglądał w większości sklepów oraz zostanie zatwierdzony do sprzedaży na Allegro.

Studio – blenda i oświetlenie

Przy wykonywaniu zdjęć możemy zdać się na naturalnie oświetlenie, jeśli mamy dobrze doświetlony pokój i zdjęcia wykonujemy w okolicy lata. Wtedy słońce jest wysoko i dość łatwo trafić na pogodny dzień, by wykonać dobre zdjęcia. Jednak takich dni w Polsce jest mało, raptem jest to okres kilku miesięcy.

Dobrym pomysłem jest inwestycja w blende, ewentualnie dodatkowe źródło oświetlenia. Sama blenda powinna wystarczyć by dobrze doświetlić zdjęcia.

Dostępne są w kilku kolorach, każda służy do osiągnięcia danego efekty:

  • złota ociepla zdjęcie
  • srebrna odbija światło białe
  • biała podobnie do srebrnej ale bardziej odbija flasha

W większości przypadków będzie chodziło głównie o doświetlenie zdjęć, zatem sprawdzona będzie srebrna blenda.

Do blendy trzeba doliczyć koszt statywu i trzymaka. Razem około 200zł.

oswietlenie-blenda

Alternatywą dla blendy może być lampa pierścieniowa, która pomoże doświetlić zdjęcie równym światłem w naturalnej barwie. Koszt to około 200-300zł (ze stojakiem):

oswietlenie-lampa-pierscieniowa

Jak widać w budżecie 500zł można zmontować całkiem sensowne studio, w którym będziemy mogli wykonać zdjęcia na białym tle, z odpowiednim doświetleniem.

Oczywiście można pójść krok dalej i zainwestować w bardziej zaawansowane rozwiązania.

Powyżej przedstawiliśmy przykładowe konfiguracje. W internecie lub u znajomego fotografa można dowiedzieć się więcej, co warto mieć w swoim studiu.

W naszym przypadku wspomniany setup: lampa pierścieniowa, tło plus dobry aparat w telefonie wystarczył na start.

Obróbka

Dobre wykonanie zdjęć to jedna sprawa, jednak ważna jest też ich odpowiednia obróbka.

Tutaj możemy posłużyć się Photoshopem. Nie trzeba jak kiedyś kupować Photoshopa za wiele tysięcy złotych. Teraz Photoshop, podobnie jak większość oprogramowania i innych usług, dostępny jest w systemie abonamentowym za kilkanaście euro miesięcznie.

Jeśli chcemy zrobić modyfikację sami to na udemy.com, innych stronach o szkoleniach czy nawet samym YouTube znajdziemy wiele tutoriali odnośnie obróbki zdjęć.

Jeśli nie mamy na to czasu zostaje zlecenie obróbki grafikowi.

Wersja minimum obróbki to odpowiednie kadrowanie.

Możemy to zrobić w wielu popularnych programach, które często są darmowe. Dobry przykład to IrfanView. Bez problemu wytniemy zbędne brzegi, odpowiednio eksponując sprzedawany towar.
Ponownie, w internecie znajdziemy wiele poradników na temat kadrowania.

Jakość zdjęć

Docelowo warto jednak mieć na uwadze, że gdy uda się rozkręcić sklep to warto zainwestować w zdjęcia jak najlepszej jakości. Czy to będzie skorzystanie z usług fotografa czy zdjęcia robione we własnym zakresie – to już indywidualna sprawa.

Na pewno warto tu zainwestować, bo to zdjęcia w dużej mierze decydują o chęci zakupu danego produktu.

menu poradnika