LOADING

Sklep internetowy – analiza konkurencji

Jeśli mamy już konkretny pomysł na sklep internetowy to dobrze jest poświęcić więcej czasu na analizę konkurencji.

Taka analiza może dotyczyć różnych rzeczy, zależy na czym się skupiamy. Inaczej będzie to wyglądać przy analizie pod kątem SEO, a inaczej przy analizie ogólnej. Analizę pod kątem SEO zostawiamy specjalistom, na razie przeprowadzamy analizę ogólną.

Produkty

Sprawdzamy jak wygląda kwestia produktów, m.in.:

 • jakie są ceny (szczególnie jeśli zamierzamy sprzedawać takie same produkty lub bardzo podobne).
 • jakie są fotografie (od producenta czy robione indywidualnie)
 • opisy produktów (czy unikalne, jak długie)

Ogólne warunki sprzedaży

Dobrze też zwrócić uwagę na:

 • Wysyłkę – jakie są opcje wysyłki, w jakich cenach
 • Płatności – dostępne płatności
 • Regulamin – tu warto sprawdzić czy nie ma jakichś niestandardowych zapisów np. przy zwrocie czy gwarancji

Struktura sklepu

Tu interesuje nas jak produkty zostały przedstawione w sklepie – na jakie kategorie, na jakie podkategorie został podzielony sklep.

Ważne, by przyjrzeć się filtracji i wyszukiwaniu. Szczególnie przy większych sklepach dobra filtracja i wyszukiwanie pomagają odnaleźć kupującym to czego szukają.

Inne kanały

Największych konkurentów warto sprawdzić też pod kątem tego jak wykorzystują inne kanały sprzedaży typu Allegro, porównywarki cen itd.
Jeśli są obecni na Allegro to będziemy mogli sprawdzić jak idzie im sprzedaż, ile wyświetleń mają aukcje.

Testowy zakup

Zawsze dobrym pomysłem jest wykonanie kilku zakupów testowych u wybranych konkurentów. Dzięki temu można sprawdzić jak realizacja zamówienia wygląda w praktyce:

 • jaki jest czas realizacji
 • jak wyglądają wiadomości z potwierdzeniem przyjęcia zamówienia oraz inna korespondencja mailowa
 • jak zapakowany został towar
 • czy są jakieś dodatki do kupionego towaru – bonusy, kody rabatowe itp.

Często podczas takich zakupów można podejrzeć kilka ciekawych rzeczy, o których nie mielibyśmy pojęcia przy zwykłym audycie.

Dodatkowe działania

Sklep internetowy to jedno, ale jest wiele dodatkowych działań dotyczących sklepu, które mogą wpływać na sprzedaż. Dlatego przy audycie sklepu konkurencji zwracamy uwagę na to:

 • czy jest Facebook, jak jest prowadzony, czy jest tu podpięty sklep w ramach FB, ilu jest obserwujących, jaka aktywność?
 • czy w sklepie jest blog, jak jest prowadzony
 • czy jest konto na Instagramie, jak wygląda postowanie nowych zdjęć, zachęta do zakupów
 • czy jest newsletter, czy poprzez newsletter odbywa się dodatkowa promocja, jak często wysyłane są wiadomości
 • inne niestandardowe działania, które rzucą się w oczy

Oczywiście zapisujemy się na wszystkie dostępne opcje, by sprawdzić w praktyce jak są prowadzone.

Analiza SEO

Najlepiej jak audyt SEO wykona osoba z odpowiednim doświadczeniem. Audyt może, ale nie musi być specjalnie szczegółowy.

Można użyć narzędzie jak senuto.com by sprawdzić jak wygląda konkurencja w rankingach. To kopalnia wiedzy, bo możemy zobaczyć jakie frazy ściągają konkurentowi najwięcej ruchu, na jakie frazy pojawia się w rankingach.

Dodatkowo możemy sprawdzić zbliżone serwisy do serwisu sprawdzanego. Często dzięki tej opcji zyskujemy możliwość sprawdzenia dodatkowych konkurentów, których przeoczyliśmy przy wstępnej analizie.

Senuto ma dużo więcej opcji. Jeśli widzimy, że jest kilku silnych konkurentów to na pewno dobrym krokiem będzie wykorzystanie tego narzędzia do dokładniejszego ich sprawdzenia.

Przy audycie konkurencji warto zwrócić też uwagę na jakich słowach kluczowych się skupiają. Takie informacje znajdziemy w Senuto czy po samej analizie sklepu. Po title, nagłówkach widać na czym skupiała się optymalizacja. Wypisujemy sobie te słowa, bo przydadzą się do dalszego sprawdzenia.

W ramach audytu SEO można zrobić więcej – np. sprawdzić linkowanie konkurencji, skąd konkretnie pochodzą linki, jak wygląda SEO u konkurencji, na co kładziony jest nacisk. To jednak trochę inny obszar. Na razie na etapie otwierania sklepu interesują nas rzeczy przedstawione wcześniej.

Podsumowując

Ogólny cel audytu to sprawdzenie konkurencji i wypisanie kluczowych rzeczy. Chcemy uniknąć sytuacji, że po otwarciu naszego sklepu nie ma sprzedaży, bo np. mamy dużo gorszą ofertę cenową niż kilku konkurentów lub nie oferujemy odpowiednich opcji wysyłki czy płatności.

menu poradnika