LOADING

Sklep internetowy a sprzedaż za granicą

Przy szukaniu pomysłu na sklep internetowy warto rozważyć też opcję sprzedaży zagranicznej.

Największe znaczenie będzie miał tutaj oferowany przez nas asortyment – jeśli w zagranicznych sklepach będzie go mało to powinniśmy mieć szansę się przebić. Dobra analiza konkurencji jest tutaj kluczowa.

Regulacje prawne

Wysyłka towarów za granicę wymaga też odpowiednich konsultacji prawnych i przygotowania.

Dużo zależy od tego czy wysyłamy towar w ramach Unii Europejskiej czy poza Unię – różne są wtedy kwestie podatkowe, celne. Na przykład przy wysyłce poza Unię trzeba liczyć się z dodatkowym kosztem odprawy celnej.

Trzeba się również dostosować do przepisów obowiązujących na terenie danego kraju, gdzie ma być prowadzona wysyłka.

Należy pamiętać, że żeby prowadzić sprzedaż za granicę trzeba być VAT-owcem. Do każdego sprzedanego towaru, nawet do osoby fizycznej, należy dołączyć fakturę VAT.

Takich kwestii jest dużo więcej, więcej można doczytać tutaj.

Na pewno sama sprzedaż w ramach Unii Europejskiej jest dość łatwa w porównaniu ze sprzedażą i związanymi z tym formalnościami poza kraje członkowskie. Warto wykorzystać fakt, że Polska jest członkiem i sprawdzić możliwości sprzedaży w ramach całej Unii.

Koszty wysyłki zagranicznej

Na szczęście sama wysyłka zagraniczna nie jest bardzo kosztowna i w większości przypadków będzie ona bezproblemowa.

Przykładowe cenniki zagraniczne dla DPD:

Cennik 1
Cennik 2

dpd-wysylka-zagranice

Za lekką przesyłkę do 3kg zapłacimy 16 euro lub 25 euro (zależnie od kraju UE). Nawet wysyłka ciężkiej paczki do 31,5kg to przeważnie koszt 33 euro. To całkiem przystępne ceny, które dla wielu sklepów powinny być w zasięgu.

Sprawdzenie potencjału zagranicy

Jeśli zdecydujemy się na prowadzenie sprzedaży w kilku krajach, nasz sklep będzie musiał mieć odpowiednio przygotowane wersje językowe. Tłumaczenia i odpowiednie przygotowanie sklepu wielojęzycznego – to wszystko kosztuje.

Jeśli nie jesteśmy pewni potencjału sprzedażowego danego kraju to można przeprowadzić proste testy. Wystarczy wyszukać najpopularniejsze serwisy aukcyjne w danych krajach – przeważnie będzie to ebay, ale dla niektórych krajów mogą to być inne serwisy.

Wystawiamy przez dłuższy czas (kilka miesięcy lub dłużej) grupę przedmiotów i badamy lokalny rynek. To też szansa, by sprawdzić jak ceny, jakość prezentują się na tle konkurencji.
Jeśli po testowym okresie sprzedaż i odzew (komentarze) będą pozytywne to wtedy można przystąpić do przygotowania wersji językowej sklepu i rozpocząć podbój nowego rynku.

Jeśli chcesz rozpocząć ekspansję swojego sklepu online do innego kraju, zerknij tutaj.