LOADING

Kurierzy i wysyłka towaru w sklepie internetowym

Przy prowadzeniu sklepu internetowego szybka i pewna wysyłka jest kluczowa, stąd warto nawiązać współpracę z pewnym dostawcą.

Poczta Polska od razu tu odpada, bo jak wspomnieliśmy, szukamy kogoś pewnego do dostarczania naszych przesyłek.

Wyjątkiem jest tu sytuacja, gdy ktoś sprzedaje niewielkie gabarytowo i tanie przedmioty. Wtedy poza wysyłką kurierską może dać możliwość wysyłki w formie listu ekonomicznego lub innego listu, który będzie jednak dużo tańszy niż kurier. Dla wielu klientów może mieć to duże znaczenie, tym bardziej jeśli konkurencja oferuje takie opcje wysyłki.

Do większości rodzajów wysyłek wystarczy kurier.

W Polsce mamy naprawdę nieźle rozwinięty sektor przesyłek kurierskich. Jeśli mamy polecić konkretną firmę kurierską to bez wątpienia jest to DPD. Nie ma z nimi praktycznie żadnych problemów, wysyłki docierają szybko. Sam kontakt też jest dobry zarówno z kurierami jak i centralą.

Ogólnie do wysyłki na początku działalności sklepu internetowego radzilibyśmy wybór jednej z dwóch opcji:

  1. Podpisanie umowy z kurierem DPD
  2. Wysyłka poprzez brokera jak sendit.pl lub furgonetka.pl

Niżej szerszy opis każdej z nich.

Kurier DPD

DPD ma dobrze rozwiniętą część informatyczną. Do nadawania paczek służy panel online, choć jest też możliwość zamawiania kuriera telefonicznie. Sam panel jest całkiem prosty w obsłudze, daje możliwość zarówno nadania pojedynczej paczki jak i całej serii.

Dzięki temu mamy takie korzyści jak:

Informacje dla odbiorcy i wysyłającego – po podaniu numeru telefonu i maila odbiorcy przy nadawaniu paczki otrzyma on wiadomość w momencie wysłania przesyłki oraz w dniu jej doręczenia. Odbiorca dostanie też numer telefonu do kuriera.

Dane w panelu o doręczeniu – w panelu możemy zobaczyć dokładnie czy i kiedy przesyłka została doręczona.

Szybkie zamawianie kuriera – zamawianie kuriera jest proste. Wypełniamy tylko krótki formularz i kurier przyjeżdża po odbiór następnego dnia roboczego (jest też możliwość wysyłki tego samego dnia). Jak podamy wszystkie niezbędne dane to przyjeżdża już z gotowym listem przewozowym, dzięki czemu sami nie musimy nic drukować.

Możliwość spięcia panelu DPD ze sklepem lub Allegro – to świetna opcja dla sklepów z większą sprzedażą. Dzięki połączeniu Allegro czy sklepu internetowego z panelem DPD kurier będzie zamawiany automatycznie, nie trzeba będzie ręcznie wypełniać danych odbiorcy. Bardzo wygodna rzecz.

Umowa

Aby korzystać z opisanych wyżej dobrodziejstw, trzeba podpisać umowę z DPD. Umowa podpisywana jest na okres minimum roku. Wystarczy wejść na stronę DPD do sekcji Zostań naszym klientem i wypełnić krótki formularz:

dpd-rejestracja

Następnie skontaktuje się z nami pracownik DPD, który telefonicznie ustali szczegóły i zaproponuje ofertę.

Jeszcze kilka lat temu podpisanie umowy z kurierem wiązało się z deklaracją miesięcznej liczby paczek. Teraz oferowany jest tryb abonamentowy.

Fajne jest to, że jest wiele pakietów i cena jest odpowiednio dopasowana do każdego z nich.

Zobaczmy na przykładzie najmniejszego pakietu.
Najmniejszy pakiet obejmuje 10 paczek miesięcznie w cenie ok. 160zł netto. Jeśli w danym miesiącu nadamy do 10 paczek to płacimy kwotę abonamentu czyli wspomniane 160zł. Czyli nawet jeśli wyślemy jedną paczkę to trzeba będzie zapłacić pełny abonament. Z drugiej strony 10 paczek powinno być dość łatwe do osiągnięcia.
Jeśli wyślemy w miesiącu 15 paczek to zapłacimy kwotę abonamentu 160zł (za 10 paczek) + 5 * 16zł czyli za każdą dodatkową paczkę 16zł.
Następne plany zaczynają się już od 20 paczek miesięcznie, gdzie możemy liczyć na już naprawdę ciekawe ceny za wysyłkę paczki (około 12 zł).

Kontakt i jakość obsługi

Po podpisaniu umowy DPD przydziela opiekuna klienta, więc wszelkie wątpliwości czy pytania można szybko załatwić z konkretną osobą, bez dobijania się do infolinii.

Niby oczywista sprawa – dbaj o klienta. Jednak spotkaliśmy się z wieloma dużymi firmami, gdzie obsługa pozostawiała wiele do życzenia. Stąd dość duże zaskoczenie.
Od pierwszego kontaktu z działem handlowym po ustalenie szczegółów umowy, aż po bieżący kontakt – mili, sympatyczni ludzie, chętni do pomocy. Duży plus za podejście do klienta, nawet tego najmniejszego.

Wysyłka

Ważne jest to, że nawet jeśli wysyłamy przesyłki cięższe czy o nieregularnych kształtach to nie ma tu problemu. Oczywiście są wytyczne i pewne granice narzucone przez DPD. Ale nie ma tu narzekania – do gabarytów jeździ osobny kurier, do standardowych przesyłek osobny.

Sama przesyłka raczej zawsze dociera na następny dzień roboczy. W pakiecie jest możliwość wyboru dodatkowych opcji dostawy (do rąk własnych, sobota, konkretne godziny itp.).

Nie ma problemu z wysyłką za pobraniem.

Oczywiście sama jakość obsługi dużo zależy od kuriera, który pracuje w naszym regionie. Spotkaliśmy już wielu kurierów DPD i kontakt zawsze był w porządku – nie było narzekania na wszystko jak to miało miejsce z konkurencją.

Kurier zamawiany przez Sendit

Jeśli dopiero otwieramy sklep internetowy to liczba wysyłanych przedmiotów może być mała. Jeśli uważamy, że to za wcześnie na podpisanie umowy z kurierem to jest alternatywa – sendit.pl.

sendit-kurierzy

Istnieje na rynku dobrych parę lat. Zdobył szybko popularność i został przejęty przez Allegro. Daje możliwość taniej wysyłki jednym z 4 dostawców: UPS, DPD, kurier Poczty Polskiej oraz InPost.

Nie trzeba podpisywać żadnych umów czy zobowiązań. Po prostu wypełniamy formularz z informacjami o przesyłce, opłacamy i czekamy na kuriera. Gdybyśmy sami zamawiali kuriera bezpośrednio to płacona stawka byłaby dużo większa.

Za pośrednictwem sendit.pl mamy naprawdę atrakcyjne ceny. Najtańsi z kurierów są DPD i kurier Poczty Polskiej – przykładowa wysyłka paczki do 5 kg kosztuje w DPD 11,78zł netto a poprzez kuriera Poczty Polskiej 8,93zł netto.

To naprawdę niskie stawki. Dzięki temu możemy już na początku działalności naszego sklepu internetowego oferować klientom atrakcyjne warunki wysyłki.

Jeśli sprzedajemy na allegro to jest tu oczywiście opcja połączenia naszego konta w SendIt z kontem na Allegro. Dodatkowo jeśli chcemy wysłać większą liczbę paczek, mamy możliwość dodania ich za pośrednictwem odpowiednio wypełnionego pliku CSV.

Kurier zamawiany przez Furgonetka.pl

Warto też wspomnieć o konkurencie sendit.pl – czyli o furgonetka.pl. To dość popularny broker, który działa na bardzo podobnych zasadach.

furgonetka kurier

Mamy tutaj większy wybór firm przewozowych.

Nie ma też problemu z automatycznym generowaniem listów przewozowych dla różnych platform sklepowych.

Dodatkowo znajdziemy wiele innych narzędzi usprawniających korzystanie z portalu.

menu poradnika