LOADING

Księgowość i podatki przy prowadzeniu sklepu internetowego

Biuro rachunkowe

Zdecydowanie zalecamy zatrudnienie dobrej księgowej lub księgowego. Można oczywiście prowadzić samemu księgowość, ale przy sklepie internetowym nie jest to najlepszy pomysł.

Jest kilka powodów, dla których warto zatrudnić księgową.

Po pierwsze faktur będzie raczej sporo, bo musimy przecież rozliczać koszty (zatowarowanie) oraz samą sprzedaż. Tu pomoc księgowego przyda się na każdym etapie – od sugestii jaka forma księgowości będzie dla nas najlepsza po regularne prowadzenie księgowości.

Druga sprawa to zmiany w prawie. Szczególnie ostatnio obserwujemy bardzo dużo nowych rozporządzeń. Rząd stara się uszczelnić system podatkowy, zmniejszyć skalę wyłudzeń VAT i poprawić ściągalność podatków.

Rzeczywiście na tle innych krajów jest co poprawiać, natomiast wprowadzane zmiany mocno utrudniają życie tym najmniejszym przedsiębiorcom.

Dobry księgowy poinformuje nas o najważniejszych zmianach w przepisach. Dużo zależy tu od rodzajów sprzedawanych rzeczy – w przypadku niektórych obszarów może być więcej zmian niż w innych.

Dodatkowo są inne zalety korzystania z biura rachunkowego przy prowadzeniu sklepu internetowego. W przypadku kontroli skarbowych najczęściej ma ona miejsce w biurze rachunkowym, jeśli podpisaliśmy z biurem stosowną umowę i przechowujemy tam dokumenty księgowe za dany rok.

Poza tym możemy liczyć na pomoc przy wypełnianiu formularzy np. o rejestrację firmy, przejście na inną formę rozliczenia i wiele innych. Internet nie zawsze jest tu najlepszą pomocą, bo jak wspomnieliśmy, dużo rzeczy zmienia się dynamicznie i często to księgowy będzie wiedział o nowych zmianach.

Kasa fiskalna

Gdy będziemy prowadzić sklep internetowy, potrzebna będzie kasa fiskalna.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy naszymi odbiorcami będą tylko inne firmy. Wtedy wystawiamy im faktury. Natomiast w dużej większości przypadków mniejsza lub większa część klientów będzie klientami indywidualnymi.

Jeśli roczna sprzedaż klientom indywidualnym przekroczy 20,000 zł, wtedy będziemy musieli zaopatrzyć się w kasę fiskalną. Do czasu osiągnięcia progu wystarczy wypełnianie takiego druku:

Sama kasa to niemały wydatek bo jest to koszt około 2,000 zł. Dodatkowo dochodzą koszty materiałów eksploatacyjnych, serwis itp.

Nie ma możliwości ucieczki od kasy fiskalnej, jeśli sklep nam się rozwinie :). Drukujemy paragon i dołączamy do wysyłanego towaru.

menu poradnika