LOADING

Grafik czy gotowy szablon sklepu internetowego

Wybór gotowych szablonów jest duży. Można znaleźć nawet całkiem przyzwoite bezpłatne szablony, ale najciekawszy wybór będzie pośród szablonów płatnych. Dzięki temu, że twórca szablonu sprzedaje go wielokrotnie to możemy go kupić za niższą cenę.

Jeśli dopiero rozpoczynamy działalność ze sklepem internetowym to najczęściej najlepszym wyborem będzie kupno gotowego szablonu. Jednak trzeba mieć na uwadze, że dobry grafik przygotuje unikalny design, który będzie zmodyfikowany zgodnie z naszymi uwagami i zaleceniami. Mówiąc krótko, design grafika będzie skrojony pod nasze oczekiwania. Gdy budujemy markę sklepu to takie rzeczy też są istotne.

Jest wiele stron gdzie można znaleźć gotowe szablony. Jedną z najpopularniejszych jest https://themeforest.net.

Znaleźć tu można szablony chyba do każdego CMS, w tym do wielu popularnych sklepów internetowych, również do polecanych przez nas Woo, Presty i Magento.

Przykładowo na dzień pisania poradnika na Theme Forest dla tej trójki można było znaleźć:

  • WooCommerce – 900 szablonów
  • PrestaShop – 673 szablony
  • Magento – 765 szablonów

Ceny najczęściej wahają się w przedziale około 60 – 100$. Trzeba pamiętać, że do ceny doliczony zostanie VAT.

 

Przykładowe szablony dla WooCommerce:

szablony-woocommerce

Po kliknięciu w szablon można wybrać przycisk Live Preview, który przeniesie nas na działającą wersję demo sklepu z danym szablonem.

szablon-woocommerceGdy posortujemy po popularniejszych szablonach (lub po innym parametrze) to warto poczytać opinie użytkowników.

Jakość kodu w szablonach

Temat, który trzeba poruszyć. Sklepy mają tyle możliwości, że przygotowany design jest odpowiednio cięty i kodowany, tak by pasował do danego sklepu i zachował jego funkcjonalność. Tak powstaje szablon.

Theme Forest przykłada uwagę do tego jak dany szablon został zakodowany i przed dodaniem go do sprzedaży odbywa się weryfikacja jakości. Tylko że z tym jest czasem różnie.

Mieliśmy okazję pracować w mniejszym lub większym stopniu (również programistycznie) na kilkudziesięciu szablonach zakupionych przez Theme Forest. Nie zawsze jest różowo. Czasem szablony są bardzo mocno rozbudowane, bywa też że po prostu kod jest niedbały lub nielogiczny. Wtedy zrobienie nawet prostej poprawki w szablonie wiąże się z dużym nakładem pracy.

Natomiast to problemy które dotyczą mniejszej części szablonów. W większości przypadków powinno być ok.

Poprawki na bazie szablonu

Przeglądając szablony można wybrać ten najbardziej odpowiadający naszym wymaganiom. Jeśli jednak nie do końca spełnia on nasze oczekiwania to można wprowadzić zmiany. Nie jest to zamknięty kod, także można wynająć web developera, by wprowadził odpowiednie modyfikacje.

menu poradnika