LOADING

Certyfikat SSL w sklepie

Prowadząc sklep internetowy, poza samym hostingiem i domeną, trzeba dokupić jeszcze certyfikat SSL. Dzięki niemu sklep będzie na adresie https (zamiast standardowego http) i połączenia będą szyfrowane.

Czemu jest to ważne?

W sklepie przesyłane są wrażliwe dane jak login, hasło, dane personalne (podczas zamawiania czy rejestracji) czy numery kart kredytowych oraz wiele innych. Na zwykłym protokole http można dość łatwo wykraść te dane, bo w komunikacji między przeglądarką a serwerem nie są one szyfrowane. Natomiast gdy komunikacja odbywa się przy użyciu protokołu https, wszystkie przesyłane dane są szyfrowane. Znacznie podnosi to bezpieczeństwo.

Teoretycznie można postawić sklep internetowy bez SSL, na zwykłym http. Będzie działał normalnie. Natomiast Google zadbało o to, by jednak zachęcić skutecznie (nie tylko sklepy) do przejścia na https:

  • https jest czynnikiem rankingowym – może nie ma jakiegoś wielkiego znaczenia na tle setek innych czynników ale jest brany pod uwagę – więcej.
  • w przeglądarce Chrome (za którą stoi Google) dla stron, gdzie przesyłane są wrażliwe dane (czyli praktycznie każda strona z logowaniem, koszykiem) pojawia się ostrzeżenie, gdy nie ma wersji https. Ostrzeżenie mówi, że korzystanie z witryny nie jest bezpieczne. Może to wpłynąć na decyzję wielu odwiedzających co do dalszego korzystania ze strony czy dokonania zakupu

Poza tym dochodzi tu kwestia zdrowego rozsądku. Jeśli prowadzimy sklep internetowy to powinniśmy zadbać, by dane naszych klientów były jak najbezpieczniejsze. Dlatego SSL musi być wykorzystany przy sklepie internetowym, by spełnić te minimum standardów bezpieczeństwa.

Gdzie nabyć certyfikat SSL?

Powinniśmy go kupić bez problemu u naszego dostawcy hostingu.

menu poradnika