fbpx

słownik pojęć marketingowych

SSL (ang. Secure Sockets Layer) – co to jest, definicja

SSL (ang. Secure Sockets Layer) – definicja. Co to jest, jak

SSL (ang. Secure Sockets Layer) - co to jest, definicja

Skrót SSL (ang. Secure Sockets Layer) oznacza specjalny certyfikat, który poświadcza wiarygodność domeny, a także jej właściciela. Obecność poświadczenia jest gwarancją, że przesyłane dane, jak i cała komunikacja pomiędzy internautą a stroną www lub aplikacją internetową jest bezpieczna i zapewnia poufność transmitowanych informacji. Dokumenty certyfikujące są wystawiane przez niezależnych wystawców. Stosuje się rozwiązania o określonej długości klucza (im dłuższy, tym lepiej). W praktyce obecnie jest to zwykle 128 albo 256 bit.

Rodzaje certyfikatów Secure Sockets Layer

Istnieją różne rodzaje certyfikatów Secure Sockets Layer, które oferują odmienne poziomy zabezpieczeń. Wśród nich można wyróżnić trzy najważniejsze.

Domain Validation

Podstawowy dokument certyfikujący oznaczany skrótem DV (ang. Domain Validation) to SSL walidujący domenę internetową. Stanowi on potwierdzenie jej autentyczności oraz bezpieczeństwa transmisji danych. Jest stosowany zwykle w sklepach i witrynach związanych z branżą e-commerce. Poleca się go także właścicielom niewielkich blogów.

Organization Validation

Rozwiązanie SSL OV (ang. Organization Validation) stanowi potwierdzenie wyższego poziomu ochrony, niż w przypadku DV. Secure Sockets Layer tej klasy jest polecany dla serwisów, które pobierają dużą ilość danych osobowych poprzez rozbudowane formularze rejestracyjne. Stosuje się go często w branży HoReCa, a także administracji publicznej.

Extended Validation

Poziom Extended Validation (w skrócie SSL EV) to najwyższy poziom zabezpieczeń. Certyfikat ten potwierdza bezpieczeństwo domeny poprzez podświetlony kolorem zielonym pasek adresowy w przeglądarce. Jest wykorzystywany przez dostawców płatności online oraz banki oferujące systemy bankowości internetowej.

Znaczenie certyfikatu SSL dla pozycjonowania SEO

Warto pamiętać, że certyfikat SSL podnosi wiarygodność naszej witryny i ma ogromne znaczenie dla pozycjonowania SEO. Jego obecność stanowi jeden z najważniejszych czynników rankingowych wyszukiwarki Google. Potwierdza legalność domeny oraz wiarygodność jej właściciela, a jednocześnie wysoki poziom stosowanych zabezpieczeń. Chroni przed uznaniem publikowanych treści przez filtry antyspamowe za nieprawidłowe.

Posiadanie certyfikatu SSL jest zatem bardzo istotnym elementem obecności firmy w sieci, niezależnie od branży. W zależności od oferowanych produktów i usług oraz pobieranych danych osobowych należy rozważyć stosowanie jednego z trzech rozwiązań Secure Sockets Layer, tj. DV, OV albo EV. Ten ostatni jest zarezerwowany dla najbardziej wymagających aplikacji i stosowany w bankowości elektronicznej oraz transakcjach płatniczych.