fbpx

słownik pojęć marketingowych

Sitemap xml – co to jest, definicja

Sitemap xml – definicja. Co to jest, jak sprawdzić

Sitemap xml - co to jest, definicja

Plik sitemap.xml to dokument napisany z użyciem Rozszerzalnego Języka Znaczników XML (ang. Extensible Markup Language) zawierający mapę strony. Opisuje on wszystkie adresy URL dostępne w obrębie danej strony internetowej wraz z ewentualnymi dodatkowymi metadanymi dotyczącymi każdego z nich. Przechowuje informacje o ostatniej aktualizacji witryny lub danej podstrony, a także jej wersjach językowych czy możliwości indeksowania przez boty wyszukiwarek takich jak Google, czy Bing umożliwiając efektywne zaindeksowanie serwisu.

Dlaczego mapa strony w sitemap.xml jest tak ważna?

Obecność pliku sitemap.xml jest niezmiernie istotna ze względu na pozycjonowanie SEO. Mapa strony daje sygnał do crawlerów, które podstrony witryny mogą być indeksowane, a które nie, a także które z nich powinny być ponownie przeanalizowane z powodu aktualizacji treści. Warto pamiętać, iż mimo że elementy sitemap nie są traktowane jako czynnik wpływający na pozycję serwisu w rezultatach wyszukiwania, to umożliwiają dokładniejsze określenie, w jaki sposób poszczególne zakładki portalu mają być traktowane przez algorytm.

W jaki sposób buduje się mapę strony sitemap.xml?

Budowa mapy strony sitemap.xml odbywa się z zastosowaniem jednej z trzech metod. Pierwsza z nich polega na użyciu jednej ze wtyczek do używanego przez nas CMS-a. W przypadku WordPressa jest to zwykle YoastSEO, natomiast dla Magento SEOToolkit. Często stosowane rozwiązania klasy SaaS takie jak Wix czy Shopify mają już wbudowane specjalistyczne narzędzia, które w sposób zautomatyzowany potrafią generować mapę strony w formacie XML. Można także wykorzystać oprogramowanie komputerowe, np. Scraming Frog, co jest drugą z najczęściej stosowanych technik.

Trzecią metodą generowania plików sitemap.xml jest po prostu ich ręczne przygotowanie w formie dokumentu tekstowego z rozszerzeniem XML. Należy wówczas samodzielnie opisać każdy adres URL, jaki znajduje się wewnątrz witryny, uwzględniać wszystkie podstrony, jakie powinny zostać zaindeksowane przez boty wyszukiwarki Google. Należy pamiętać, że istnieją pewne limity rozmiarów mapy strony, tj. nie może ona składać się z większej ilości adresów niż 50 tysięcy, a jej waga nie powinna przekraczać 50 MB. Istnieje oczywiście możliwość jej podziału na kilka mniejszych sitemap.

Gdzie należy umieścić plik sitemap.xml?

Stworzony ręcznie, bądź automatycznie plik sitemap.xml powinien być umieszczony w odpowiednim miejscu, gdzie będą go mogły znaleźć boty wyszukiwarki internetowej. Ładuje się go w sekcji Sitemap narzędzia Google Search Console. Istnieje także alternatywne rozwiązanie, które polega na wykorzystaniu dokumentu tekstowego robots.txt.