fbpx

SŁOWNIK POJĘĆ W MARKETINGU

Schema, czyli co to?

Na czym polega Schema?

Definicja

Mianem schema określa się dane strukturalne i uporządkowane. Ich elementem jest kod JSON-LD, RDFa lub Microdata. Dane te pozwalają robotom wyszukiwarki dokładniej zrozumieć treść stron internetowych, a co za tym idzie lepiej dopasować wyniki do zapytań użytkowników.

2 ciekawostki o schema

1. Rodzaje danych strukturalnych

Schema to dane, które powinny być dopasowane do tematyki strony oraz jej rodzaju. Oznacza to, że nieco inne dane dodawane są na stronach firmowych, a inne w przypadku sklepów. Dlatego też istnieje wiele rodzajów danych strukturalnych. Do tych popularnych zalicza się:

  • Local Business,
  • FAQ Page,
  • Article,
  • Product,
  • Breadcrumb.

Local Business powinny być stosowane, jak nazwa sugeruje, przez firmy lokalne. Można w nich umieścić takie dane jak adresy mailowe, najważniejsze dane, czy wizytówkę Google. Natomiast FAQ Page to dane, które zamieszczane są na stronach posiadających sekcję Pytania i odpowiedzi. Mogą one pojawić się dzięki schema w wynikach wyszukiwania. Z kolei Artice to znaczniki, które ułatwiają wyszukiwarkom zidentyfikowanie autora wpisu, czy też ocen danego produktu. Dane Product stosowane są w sklepach internetowych. To jedne z najbardziej uporządkowanych danych zawierające informacje o produkcie. Ostatni rodzaj danych, czyli Breadcrumb są ścieżką wskazującą hierarchię stron w menu nawigacyjnym.

2. Sposób tworzenia danych schema

Dane strukturalne można tworzyć, umieszczając je w kodzie strony. Do wyboru są 3 formaty danych:

  • Microdata – znaczniki bezpośrednio w tagach HTML,
  • RDFa – rozszerzenie tagów HTML5
  • JSON-LD – kod, który wklejany w części head danej strony.

Dla uproszczenia można posługiwać się gotowymi narzędziami, takimi jak generator kodów, który pozwala na stworzenie kodów dla popularnych rodzajów danych strukturalnych. Dodatkowo możliwe jest skorzystanie z narzędzi, które identyfikują rodzaj danych znajdujących się na konkretnej stronie www, a także pozwalają sprawdzić ich poprawność.