fbpx

słownik pojęć marketingowych

SaaS – co to jest, definicja

SaaS – definicja. Co to jest?

SaaS - co to jest, definicja

Software as a Service, czyli oprogramowanie jako usługa jest sposobem na dostarczanie oprogramowania za pomocą chmury danych. Wymaga zatem stałego dostępu do Internetu. Zazwyczaj opiera się na płaceniu z góry ustalonej opłaty cyklicznego abonamentu zamiast jednej i jedynej ceny na start. Istotny jest fakt, że to nie użytkownik danego software’u jest jego właścicielem, a zewnętrzny dostawca. Ma to oczywiście swoje plusy i minusy.

Zalety i wady korzystania z SaaS

Najważniejsza korzyść płynąca z przeniesienia się na ten system to ograniczenie wielu kosztów. Mimo że należy opłacać regularnie abonament, to odpadają koszty budowy oraz utrzymania serwerowni, a także zatrudniania programistów. Użytkownika nie obowiązują też koszty aktualizacji bądź ewentualnych napraw, ponieważ to nie on za nie odpowiada. Inna zaleta to możliwość bardzo szybkiego przejścia na to rozwiązanie – nie wymaga ono przystosowywania sprzętu ani długotrwałych instalacji.
Jako wadę najczęściej wymienia się konieczność stałego dostępu do sieci, co może okazać się zgubne w przypadku dłuższych problemów z jej dostępnością. Oprócz tego część przedsiębiorstw woli nie udostępniać danych firmy zewnętrznym podmiotom.