fbpx

SŁOWNIK POJĘĆ W MARKETINGU

SaaS, czyli co to?

Na czym polega SaaS?

Definicja

SaaS z angielskiego Software as a Service, to model, który dostarcza oprogramowanie w chmurze. Jest ono hostowane przez dostawcę oraz udostępniane za pośrednictwem Internetu. Dzięki temu nie ma konieczności instalowania oraz aktualizowania aplikacji na urządzeniach.

3 ciekawostki o SaaS

1. Zasada działania SaaS

Z aplikacji SaaS w większości przypadków można korzystać na zasadzie subskrypcji lub abonamentu. W związku z tym dostęp do modelu jest płatny oraz określony czasowo. Po opłaceniu dostępu użytkownik za pośrednictwem Internetu uzyskuje pełny dostęp do funkcji. To dostawca usług odpowiedzialny jest za sprzęt oraz oprogramowanie i całą podstawową infrastrukturę, do której dostęp mają użytkownicy po wykupieniu abonamentu, czy też subskrypcji.

2. Zalety SaaS

Model SaaS pozwala na wiele udogodnień dla użytkowników. Do największych zalet tego oprogramowania zaliczyć można przede wszystkim:

  • bezpieczeństwo,
  • oszczędność czasu i pieniędzy,
  • łatwą dostępność,
  • brak konieczności wykonywania aktualizacji,
  • skalowalność.

Oprogramowanie SaaS posiada certyfikaty, funkcje uwierzytelniania, autoryzacje, a także kopie zapasowe, które gwarantują bezpieczeństwo danych i ochronę przed atakami. Oszczędność czasu i pieniędzy związana jest z tym, że subskrybenci oprogramowania nie muszą kupować sprzętu oraz zatrudniać dodatkowego personelu, który będzie odpowiedzialny za utrzymanie aplikacji, a dostęp do wszystkich funkcji jest możliwy niemalże od razu po uregulowaniu opłaty abonamentowej. Z kolei hosting na chmurze sprawia, że oprogramowanie jest dostępne z każdego miejsca, wystarczy tylko dostęp do Internetu. Dużą zaletą jest także brak konieczności dokonywania niekiedy czasochłonnych aktualizacji, którymi w tym modelu zajmują się dostawcy usług. Natomiast skalowalność pozwala na wybór dogodnej opcji spośród wielu dostępnych wariantów i dopasowanie do indywidualnych potrzeb.

3. Dla kogo SaaS to dobre rozwiązanie?

Oprogramowanie SaaS przeznaczone jest dla każdego. Jednak szczególnie chętnie korzystają z niego przedsiębiorstwa małe i średnie, które nie dysponują odpowiednią wiedzą oraz środkami finansowymi, aby móc samodzielnie zarządzać aplikacjami. Dodatkowo jest to opcja, na którą decydują się także i duże firmy, które chcą skupić swoją działalność na sferze biznesowej.