fbpx

SŁOWNIK POJĘĆ W MARKETINGU

Link względny, czyli co to?

Na czym polega Link względny?

Definicja

Link względny to adres URL, który zawiera jedynie część ścieżki domeny. Oznacza to, że linki względne wskazują ścieżkę dostępu w sposób relatywny. Odnoszą się do aktualnej lokalizacji użytkownika. Taka forma linku ułatwia nawigację wewnętrzną strony www. 

3 ciekawostki o linku względnym

1. Korzyści stosowania linków względnych

W czasie tworzenia strony internetowej możliwe jest posługiwanie się linkami bezwzględnymi oraz względnymi. Te drugie są jednak bardziej rekomendowane. Ponadto wyróżnia się takie korzyści ich stosowania, jak:

  • szybsze ładowanie strony,
  • łatwiejsze kodowanie,
  • proste przenoszenie linków,
  • krótszy i czytelny adres URL,
  • dobra integracja z systemami zarządzania treścią,
  • łatwa modyfikacja struktury strony.

Dodatkowo linki względne wspierają optymalizację SEO dzięki uproszczeniu struktury strony oraz skróceniu czasu jej ładowania.

2. Kiedy stosować linki względne?

Rodzaj adresu URL powinien być uzależniony od potrzeb oraz kontekstu danej witryny internetowej. W przypadku nawigacji wewnętrznej dobrym wyborem są właśnie linki względne. Wszystko dlatego, że ułatwiają organizację strony. Ponadto warto mieć na uwadze, że nie wymagają one ręcznego aktualizowania w przypadku konieczności modyfikacji domeny.

3. Wady linków względnych

Linki względne są znacznie krótsze od tych bezwzględnych. Nie zawierają bowiem informacji o domenie oraz protokole. Jest to zarówno zaletą, jak i wadą, ponieważ jeden link względny może być uznany przez boty Google za kilka osobnych linków bezwzględnych. Jest to zjawisko niepożądane ze względu na fakt, że Google może zaindeksować każdą stronę, a następnie wykryć identyczne treści i uznać je jako duplikację. Wystarczy jednak ustawić odpowiednie przekierowanie globalne o kodzie 301, aby tego uniknąć.