fbpx

SŁOWNIK POJĘĆ W MARKETINGU

Link bezwzględny, czyli co to?

Na czym polega Link bezwzględny?

Definicja

Link bezwzględny to jeden ze sposobów na definiowanie adresów URL. Wskazuje on kompletną ścieżkę dostępu do zasobu w sieci. Inaczej mówiąc, jest to pełny adres strony zawierający protokół, domenę oraz ścieżkę. Link bezwzględny jest używany w kodzie HTML w celu łączenia różnych subdomen lub domen.

3 ciekawostki o linku bezwzględnym

1. Zastosowanie linków bezwzględnych

Adres URL bezwzględny może być przydatny w czasie tworzenia stron internetowych. Wykorzystuje się go do odwoływania się do plików, czy też podstron należących do danej witryny. Ponadto linki bezwzględne wykorzystywane są jako odnośniki na zewnętrznych witrynach internetowych. Używa się ich także w przypadku zamieszczania zasobu na innym serwerze. W przypadku własnego serwera stosowanie bezwzględnych linków nie jest obowiązkowe.

2. Zalety linków bezwzględnych

Linki bezwzględne mają duże znaczenie w pozycjonowaniu stron. Pozwalają bowiem zwiększać skuteczność działań SEO. Wszystko ze względu na to, że wpływają na widoczność strony w wynikach wyszukiwania, co z kolei sprawia, że ruch na stronie jest większy. Ponadto linki bezwzględne są:

  • niezawodne,
  • potrzebne do tworzenia linkowania zewnętrznego,
  • szybsze w indeksacji,
  • konieczne w przypadku niektórych protokołów.

Pozwalają także na unikanie problemów z przekierowaniem oraz umożliwiają lepszą kontrolę zasobów poprzez świadome przekierowanie użytkowników do określonych podstron głównej witryny.

3. Wady linków bezwzględnych

Linki bezwzględne, jeżeli są niewłaściwie skonfigurowane, mogą także niekorzystnie wpłynąć na funkcjonowanie strony. Przede wszystkim źle skonfigurowane linki mogą utrudniać pozycjonowanie strony, a także być uciążliwe ze względu na długość. Ponadto linki bezwzględne utrudniają testowanie strony.