fbpx

SŁOWNIK POJĘĆ W MARKETINGU

Leniwe ładowanie, czyli co to?

Na czym polega Leniwe ładowanie?

Definicja

Leniwe ładowanie to technika, która pozwala poprawić szybkość ładowania strony internetowej. Polega na opóźnianiu ładowania określonych elementów witryny do momentu, aż użytkownik będzie ich potrzebował. Najpierw ładowane są najważniejsze dla użytkownika elementy, a dopiero później cała reszta witryny.

3 ciekawostki o leniwym ładowaniu

1. Korzyści leniwego ładowania

Leniwe ładowanie to pomocna technika optymalizacji strony, która niesie ze sobą wiele korzyści. Do tych głównych zalicza się przede wszystkim krótszy czas wstępnego ładowania strony. Ponadto warto mieć na uwadze, że szybkość ładowania strony jest ważnym czynnikiem dla Google i wpływa na pozycjonowanie strony.

Dodatkowo do zalet leniwego ładowania zalicza się:

  • zmniejszenie obciążenia strony,
  • oszczędność transferu,
  • poprawa UX,
  • oszczędność zasobów serwera.

Dzięki poprawie tempa ładowania strony, użytkownicy chętniej na niej pozostają, przez co współczynnik odrzuceń się zmniejsza.

2. Leniwe ładowanie a pozycjonowanie SEO

Jako że leniwe ładowanie strony wpływa na skrócenie czasu ładowania strony, ma także pozytywny wpływ na pozycjonowanie witryny w wynikach wyszukiwania. Szybki czas ładowania stron jest pozytywnie oceniany przez roboty wyszukiwarki Google i są one wyżej rankowane niż te, których czas ładowania jest długi. W przypadku problemów z ładowaniem większa część użytkowników nie czeka, aż strona się załaduje, a ją opuszcza.

3. Leniwe ładowanie w praktyce

Leniwe ładowanie ma wiele zastosowań. Strony wybierają tę technikę głównie w przypadku, gdy są mocno rozbudowane, a dużą część contentu stanowią zdjęcia, grafika, czy pliki wideo. Najczęściej leniwe ładowanie jest wykorzystywane przez:

  • sklepy internetowe,
  • wpisy i kategorie blogowe,
  • portale społecznościowe takie, jak chociażby Facebook i Instagram.

Aby móc używać leniwego ładowania na danej witrynie, konieczne jest zaimplementowanie odpowiedniego kodu JavaScript, który śledzi, w którym miejscu na witrynie internetowej znajduje się obecnie użytkownik. Pozwala to na wyświetlenie informacji tych, które są aktualnie najważniejsze, aby były widoczne bez konieczności przewijania strony w dół.